Slovenska ekipa je zasnovala košek z lističi za odpadne žvečilne gumije, s katerimi želijo storiti korak k bolj smotrnemu ravnanju s tovrstnimi odpadki. Najprej v Sloveniji, nato še v svetu.
Vsako leto na milijone ljudi prežveči več kot milijardo žvečilnih gumijev. Razgradnja žvečilke lahko traja tudi do 150 let, zato tovrstni odpadki postajajo težava lokalnega in globalnega okolja. Hkrati je žvečilne gumije tudi izjemno težko očistiti z javnih površin, kar pa tudi veliko stane.
Rešitev, prijazna do okolja: košek z lističi za ločeno odlaganje žvečilk
Za bolj ekološko odlaganje odpadnih žvečilnih gumijev je ekipa petih Slovencev zasnovala majhen, sodobno oblikovan košek Gumbin. Ta ima dva sestavna dela – listke, v katere zavijemo žvečilni gumi, ter košek, kamor ga, zavitega v papirček, odvržemo. Ko je košek poln, vsebino izpraznimo med mešane odpadke, tja, kamor žvečilke praviloma spadajo.
Skupaj so se zbrali po spletu naključij. "Aljaž, Sinan in jaz smo bili zaposleni v mednarodnem podjetju, ki je kmalu po pojavu recesije zaprlo pisarno v Sloveniji in ostali smo brez zaposlitve. Vendar nas to ni potrlo, nasprotno – ker smo se zavedali svojih sposobnosti, smo iskali nove priložnosti kot ekipa," njihovo podjetniško zgodbo opisuje Anja Žibert. Aljaž jim je predstavil idejo o koških, ki si jih je zamislil njegov prijatelj Domen, in skupaj so se lotili dela.
Medtem so sicer našli nove službe, a so se v prostem času ukvarjali s skupnim projektom. "Vsi imamo prodajno žilico, pogajalske sposobnosti in neizmerno željo po tem, da pripomoremo k skupnemu dobremu," pravi Žibertova.
Dolgoročni cilj: ne le ločeno zbiranje, temveč tudi recikliranje žvečilk
"Z vsakim koškom smo bližje tudi recikliranju odpadne mase, kar je naše dolgoročno poslanstvo," razlaga vizijo Gumbina. Podobni koški za odlaganje žvečilnih gumijev sicer že obstajajo, njihova inovacija pa je v lističih, ki so priloženi vsakemu košku.
Ti so narejeni iz ekološkega brezlesnega papirja in so namenjeni higieničnemu zavijanju uporabljenih žvečilk. Površina lističev je lahko tudi prostor za oglasna sporočila.
Kam odvreči žvečilni gumi v restavraciji, na sestanku ali v telovadnici?
Čeprav merijo tudi na tuje trge, so trenutno vse njihove moči usmerjene v postavitev slovenske ekomreže. Koške so za svoje vzeli že nekateri lokali in restavracije, ekipa pa našteje še nekaj mest, kjer bi lahko postali nepogrešljivi: hoteli, sejne sobe, pisarne, fitnes centri, lepotni saloni, sprejemnice in čakalnice.
Odpadne žvečilke kot gradbeni material prihodnosti?
Idej, kako bi lahko v prihodnosti reciklirali oziroma znova uporabili odpadne žvečilne gumije, je veliko. Britanska ekipa, ki se prav tako ukvarja s problematiko odpadnih žvečilk, je že razvila način za izdelavo posebnega materiala, ki se lahko uporablja v različne namene. Morda nekoč tudi v gradbeništvu.
"V tem kontekstu pa lahko govorimo o konkretnih pozitivnih učinkih ne le na okolje, temveč tudi na družbo," so prepričani snovalci Gumbina. Pri zadnjem merijo na nova delovna mesta, nove industrijske in predelovalne obrate ter nove načine predelave.