
Epidemija pušča posledice na veliko področjih. Velik vpliv ima na trgu dela, kjer se je brezposelnost v letu 2020 močno povečala. Kaj nas čaka letos?
Avtomobilska multinacionalka Magna še ni dokončno odločila, kje bodo predvidoma do konca leta začeli proizvajati novi Fiskerjev e-avtomobil Ocean. Prvi mož graške Magne Steyr Frank Klein je oktobra lani napovedal, da bo to znano do konca leta, zdaj pa so za STA povedali, da naj bi bila končna odločitev sprejeta v prvi polovici letošnjega leta.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj namerava novo višino minimalne plače določiti pri 1024,24 evra bruto, kar v neto znesku pomeni 120 odstotkov minimalnih življenjskih stroškov. Država namerava delodajalcem dvig minimalne plače subvencionirati od začetka februarja do konca junija, lahko pa omenjeni ukrep podaljša tudi za šest mesecev do konca letošnjega leta, je povedal Cigler Kralj.
Družba 2TDK, ki bedi nad projektom gradnje drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom, je sposobnost za sodelovanje v drugi fazi razpisa za glavna dela na odseku med Črnim Kalom in Koprom priznala avstrijskemu Strabagu s podjetjema Ed Züblin in Gülermak Agirom, Kolektorju CPG v sodelovanju z Yapi Merkezijem in Özaltinom ter turškemu Cengizu. Vsi omenjeni gradbinci so že decembra lani zeleno luč dobili tudi za gradnjo odseka med Črnim Kalom in Divačo.
Višje sodišče v Ljubljani je zavrnilo pritožbo Agrokorja na prvostopenjsko sodbo glede prekrška nepriglasitve koncentracije podjetij Agrokor in Ardeya Global ob prevzemu kostelske polnilnice vode Costella. Odločba o prekršku agencije za varstvo konkurence je pravnomočna, Agrokor pa mora plačati milijon evrov globe ter stroške postopka.
Državna zakladnica bo danes odplačala 1,5 milijarde evrov evrskih obveznic, ki jih je Slovenija izdala pred desetimi leti in so imele obrestno mero 4,375 odstotka, so sporočili s finančnega ministrstva. To predstavlja 40 odstotkov dolga državnega proračuna, ki zapade v tem letu.
Projekt pametne ptičje hišice oziroma krmilnice Bird Buddy, za katerim stoji pretežno slovenska podjetniška ekipa, je uspešno zaključil svojo rekordno kampanjo na globalni spletni platformi za množično financiranje Kickstarter. Prepričali so 22.924 podpornikov, s pomočjo katerih so zbrali 4,19 milijona evrov sredstev.
Skoraj vsi delavci dopoldanske izmene mariborskega podjetja A&E; Europe, ki pod ameriškimi lastniki proizvaja industrijske sukance, so se danes pridružili stavki, s katero zahtevajo boljše plačilo za svoje delo. Za to so se odločili, potem ko že od decembrske opozorilne stavke čakajo na to, da bi se o zahtevah začeli pogajati z vodstvom družbe.
Petrol je prevzel stoodstotni delež v hrvaški družbi Crodux Derivati Dva, ki se ukvarja s prodajo pogonskih goriv na Hrvaškem. S poslom, ki ga morajo odobriti še organi za varstvo konkurence, bo Petrol pridobil 91 bencinskih servisov. Družba, ki je v lasti poslovneža Ivana Čermaka, je predlani ustvarila 760 milijonov evrov prihodkov od prodaje.
Nemški logistični velikan DB Schenker je začasno zaustavil dostavo pošiljk iz EU v Veliko Britanijo, saj se zaradi izstopa Velike Britanije iz carinske unije sooča s povečanim obsegom birokracije. Po ocenah družbe je le okrog 10 odstotkov vseh pošiljk opremljenih z ustrezno dokumentacijo, ki je potrebna.
Medtem ko vedno več bank na Danskem razmišlja, da bi potrošnikom hipotekarne kredite ponudile po ničodstotni ali celo manjši obrestni meri, se postavlja vprašanje, ali lahko negativne obrestne mere pri stanovanjskih kreditih pričakujemo tudi v Sloveniji. Slovenske banke so namreč kljub krizi zaradi pandemije covid-19 v dobri kondiciji in močno kapitalizirane. Preverili smo, kaj o možnosti negativnih kreditnih obrestnih mer v Sloveniji pravijo strokovnjaki.
Gospodarske posledice zajezitvenih ukrepov v drugem valu epidemije covid-19 so manjše kot spomladi, vendar pa tudi bolj osredotočene na storitvene dejavnosti, ugotavlja urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Trošenje gospodinjstev se je oktobra in novembra ob zaostritvi ukrepov močno zmanjšalo, povečalo pa se je njihovo varčevanje.
Gostinstvo je v epidemiji covid-19 med najbolj prizadetimi panogami, ukrepi pomoči iz interventnih zakonov pa po navedbah sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS niso dovolj. Zahtevajo posebno obravnavo v osmem protikoronskem paketu in sprejetje interventnega zakona. Med drugim pričakujejo kritje stroškov plač in fiksnih stroškov v celoti.
V ZSSS še pred objavo višine minimalne plače, ki se letos skladno z zakonom dviguje nad minimalne življenjske stroške, pričakujejo povabilo na posvetovanje socialnih partnerjev o izračunu zneska. Okvirni pričakovani znesek se sicer giblje med 736 in 859 evrov neto, svobodni sindikati pa pričakujejo, da bo minimalna plača znašala vsaj 847 evrov.
Če bodo po svetu v prvi polovici leta uspešno zajezili porast okužb z novim koronavirusom, lahko poleti spet pričakujemo večji obseg potovanj v tuje države. Vse bo odvisno od obvladovanja pandemije, kljub temu pa strokovnjaki s področja turizma napovedujejo, da bo število ljudi, ki bodo spet potovali, začelo naraščati že spomladi in se povečalo do sredine leta. Kot ključen datum se omenja prvi maj, v turizmu in potovalni industriji pa si želijo, da bi obvezno karanteno ob prehajanju meja takrat že nadomestil čezmejno usklajen protokol testiranj na novi koronavirus.