Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
5. 3. 2011,
8.30

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Sobota, 5. 3. 2011, 8.30

7 let, 2 meseca

Bavčar: Vladanje te vlade pripeljalo do koncentracije lastništva v rokah bank

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Vladanje aktualne vlade je pripeljalo do koncentracije lastništva v rokah bank, to pa je pripeljalo do negotovosti, zaradi katere se lahko zgodi, da gospodarski zmagovalci ne bodo Slovenci.

Nekdanji predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar se tudi boji, da kriza zmagovalcev v Sloveniji ne bo prinesla.

Pomenljiva izjava ministra za kmetijstvo? Bavčarju se zdi pomenljiva izjava ministra za kmetijstvo Dejana Židana, ki je komentiral zadnji poskus prevzema Mercatorja. V tej zvezi je omenil, da igra banka Unicredit v Sloveniji popolnoma drugačno vlogo kot na Hrvaškem. Tam zastopa interes kupcev in slovenska Unicredit jim pomaga.

"To je res zanimivo" "To je res zanimivo. Unicredit je povezana tudi z vsemi prodajami podjetij holdinga, ki sem ga nekoč vodil. Financirala je kupce Postojnske jame, Droge Kolinske, zdaj forsira tudi prodajo Instalacij. V Mercatorjevem primeru je enako," je v pogovoru za Večer še zatrdil Bavčar.

Bavčar meni, da bi se Istrabenz izkopal iz težav, če Zares ne bi uveljavil politike glede reprogramiranja t.i. tajkunskih kreditov. "Ker Istrabenz ni potreboval nobene državne donacije, pač pa le mir in normalno politiko bank," je zatrdil in dodal, da ne ve, zakaj Istrabenz ne more dobiti reprograma posojil, če lahko Tuš dobi za svojih 550 milijonov evrov kredita dobi sedemletni reprogram.

"Zakaj to ni možno pri Istrabenzu?" Glede na to, da ministrica za gospodarstvo Darja Radić javno pomaga Merkurju, kar je sicer po njegovem mnenju prav, Bavčar ne razume, zakaj to ni možno pri Istrabenzu. In če gre premier Borut Pahor tri mesece pred stečajem Vegrada pojasnjevati, da bo skušal najti rešitev za podjetje, bi Bavčar pričakoval, da o Istrabenzu vsaj ne govori neresnic.

"Ne trdim, da v primeru Istrabenza nimam objektivne odgovornosti" "Ne trdim, da v primeru Istrabenza nimam objektivne odgovornosti. Prav gotovo pa nisem kriminalec," je poudaril in dodal: "Če je imel Istrabenz 200 milijonov izgube zaradi nakupa Petrola, je seveda moja odgovornost, da nisem predvidel svetovne finančne krize. Nisem pa niti evra vzel iz Istrabenza in če sem jaz pač moral oditi, ni razloga, da se je politično potapljalo Istrabenz."

V trenutku, ko se je začela kriza, so banke po Bavčarjevih besedah pozabile, da morajo v kritičnih trenutkih pomagati podjetjem, kar danes citira tudi guverner Banke Slovenije Marko Kranjec. Reprogram dolgov takrat ni bil mogoč, pred tem pa nikoli problematičen. Niti eno od posojil, ki jih je pred krizo dobil Istrabenz, ni bilo zavarovano in na tem je po Bavčarjevih besedah temeljila tudi velika napetost med njim in bankami.

Bavčar: Banke po dampinških cenah ponujale nezavarovane kredite "Banke so nam nekaj mesecev pred tem po dampinških cenah ponujale nezavarovane kredite in zdelo se je popolnoma neverjetno, da bi lahko nekdo v trenutku pozabil na vse pogodbe in ob izbruhu krize zahteval ves denar takoj nazaj," je zatrdil.

Lovljenje tajkunov v smislu kruha in iger Toda, kot pravi Bavčar, se je zgodilo prav to, izdatno podprto z izjavami politikov, sprejeli so celo znameniti zakon, ki je tematiziral to celotno zgodbo in iz nje naredil v Sloveniji eno samo lovljenje tajkunov v smislu kruha in iger.

Kot dodaja Bavčar, je bilo v tistem času najhujšega medijskega in političnega pogroma seveda iluzorno pričakovati, da bi nekdo pomagal Istrabenzu ali da bi ga vsaj pustil pri miru, da sam reši svoje probleme.

Banke pogojevale pomoč Istrabenzu z njegovim odhodom Bavčar se je v pogovoru za Večer spomnil tudi na svoj odstop z mesta predsednika uprave Istrabenza in kasneje še z mesta člana uprave koprske družbe. Pomoč Istrabenzu so namreč banke pogojevale z njegovim odhodom.

Zahteva štirih ministrov Bavčar je pojasnil, da je nekdanji prvi mož NLB Draško Veselinovič pred sestankom z bankami upnicami njemu, dvema ključnima lastnikoma Istrabenza in nekaterim članom nadzornega sveta povedal, da štirje ministri od njega zahtevajo, da Bavčar gre in če gre, da bo NLB Istrabenzu takoj pomagala. "Jaz sem šel, Veselinovič tudi, NLB pa nič," je poudaril.

Ne spreglejte