Ponedeljek, 17. 6. 2013, 6.28
9 let, 2 meseca
Vrh G8: Evrsko območje kljub krizi okreva

Izgledi za konjunkturo so še vedno zelo šibki, vendar pa so tveganja zaradi ukrepanj ZDA, evroobmočja in Japonske manjša. To kažejo tudi vidni porasti indeksov na večini finančnih trgov, ocenjujejo voditelji sedmih najbolj razvitih držav in Rusije v osnutku sklepne izjave s srečanja pri severnoirskem jezeru Erne v bližini kraja Enniskillen.
Voditelji G8 bodo sicer v sklepni izjavi evrsko območje pozvali, naj še naprej krepi gospodarsko in denarno unijo. ZDA bi morale na dolgi rok izboljšati stanje javnih financ in uravnotežiti proračun. "Boj proti brezposelnosti, predvsem dolgotrajni, in boj proti brezposelnosti med mladimi, sta odločilna za naše nacionalne in skupne načrte o gospodarskem sodelovanju," še piše v izjavi.
Sicer pa naj bi v ozadju vrha na Severnem Irskem prevladovalo predvsem vprašanje Sirije in nasprotja med ZDA in evropskimi državami na eni ter Rusijo, ki podpira režim Bašarja al Asada, na drugi strani. Ruski predsednik Vladimir Putin je bil zato ob prihodu deležen tudi precej hladnega sprejema. Dodatne napetosti je povzročila napoved Washingtona, da bo zaradi utemeljenih obtožb, da je sirski režim v konfliktu uporabil kemično orožje, začel oboroževati sirske upornike.
Med evropskimi voditelji so na Severnem irskem zbrani še predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy, nemška kanclerka Angela Merkel, francoski predsednik Francois Hollande in predsednik italijanske vlade Enrico Letta. Ta je liberalizacijo svetovne trgovine postavil tudi za eno glavnih tem tokratnega vrha G8, začetek pogajanj med unijo in ZDA pa predstavlja pomemben mejnik.
Velika Britanija je predsedovanje skupini industrijsko najbolj razvitih držav G8, ki sicer zaradi vzpona širše skupine G20 izgublja nekdanjo moč, prevzela januarja letos. Lani so G8 vodile ZDA, ki so vrh gostile v Camp Davidu. London se je odločil, da bo vrh gostil v golf letovišču okrožja Fermanagh pri jezeru Erne.
Policija pričakuje do največ 15.000 protestnikov, voditelje sodelujočih držav - ZDA, Rusije, Nemčije, Japonske, Velike Britanije, Francije, Kanade in Italije - pa so že zavarovali s šest metrov visoko ograjo okoli ceste, ki vodi v prav tako močno zavarovano letovišče. Protesti bodo tako morali potekati po drugih krajih in med drugim so napovedani v Belfastu.
V Fermanaghu doslej še nikoli ni bilo toliko voditeljev pomembnih držav, prav tako ne protestnikov, ki nastopajo pod imenom "Karneval proti kapitalizmu". Velika Britanija je nazadnje gostila vrh G8 leta 2005 v škotskem Edinburgu, minil pa je v znamenju nasilja in aretacij.