Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Ponedeljek,
3. 11. 2014,
16.15

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 3. 11. 2014, 16.15

8 let, 12 mesecev

Volitve, ki lahko Američanom zvežejo roke

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V ZDA bodo v torek vmesne volitve, na katerih bodo ameriški volivci prenovili ameriški kongres. Če zmagajo republikanci, se lahko najmočnejša država na svetu znajde v medsebojni blokadi.

V torek bodo ameriški volivci med drugim izbirali vseh 435 članov predstavniškega doma ameriškega kongresa in 33 senatorjev od stotih. Poleg tega bodo v 38 ameriških zveznih državah potekale volitve guvernerjev, v 46 državah pa bodo volivci izbirali tudi nove predstavnike v deželnih organih oblasti.

Zakaj republikanci vodijo pred demokrati Po javnomnenjskih anketah se bodo bolje odrezali republikanci. Ti že imajo večino v predstavniškem domu ameriškega kongresa, v torek pa lahko dobijo večino tudi v senatu.

Kot pravi profesor na FDV in strokovnjak za ZDA Bogomil Ferfila, republikancem bolje kaže zato, ker imajo boljšo kampanjo. Njihovo volilno strategijo je namreč postavil republikanski mojster predvolilnih kampanj Karl Rove. Republikanci pragmatični, demokrati preveč ideološki Rove je republikancem predlagal, naj poudarjajo, da so stranka, ki zna reševati konkretna vprašanja. S tem se je Rove odmaknil od čajankarskega gibanja, ki zahteva ideološke teme, a se približal volivcem.

Na drugi strani so se demokrati po mnenju Ferfile lotili verjetno preveč negativne kampanje, blatenja republikancev. V veliki meri so ostali pri ideoloških temah – na primer pri pravicah žensk, češ da jim republikanci kratijo pravice.

Kaj bi morali storiti demokrati "Demokrati bi morali poudarjati, da so republikanci v spodnjem domu kongresa blokirali program prenove ameriške infrastrukture, ki bi zagotovila še več novih delovnih mest," je prepričan profesor na FDV.

Prav tako bi morali demokrati bolj poudarjati, da je administracija predsednika Baracka Obame naredila veliko glede ameriške gospodarske obnove.

Žalostni časi za Obamo "V kampanji je bilo sicer veliko nizkih udarcev. Republikanci so v ZDA širili paniko o nesposobnosti vlade in Obame glede ebole. Večina Američanov je bila celo mnenja, da obstaja nevarnost širitve epidemije v ZDA. To je bila voda na mlin republikancev."

Kakšni bosta zadnji dve leti Obamovega predsedovanja, če bodo zmagali republikanci? "Žalostni," pravi Ferfila. Republikanci so že zdaj blokirali večino njegovih predlogov. Če bodo dobili še senat, bo blokada še večja.

Prevelika pričakovanja tepejo Obamo Kot meni Ferfila, Obamo tepe velik optimizem, s katerim so ga na začetku predsedovanja sprejeli ljudje, ta mesijanska vloga, kako bo spremenil ZDA in svet. To so bila prevelika in nerealna pričakovanja. Vendar bodo imeli tudi republikanci zvezane roke. Tudi če dobijo večino v senatu, ne bodo mogli izvesti svojega programa. Demokrati bodo lahko blokirali republikance s t. i. taktiko filibuster – dolgimi govori. Prav tako ima Obama možnost veta na zakon, tudi če ga sprejmeta oba domova.

Novo zaprtje vlade ali sodelovanje? Stvari se lahko zaostrijo, če bodo republikanci svoje zamisli vnesli v proračunske predloge. Če bodo storili to in če bo Obama zavračal njihove predloge, se lahko zgodi ponovno zaprtje vlade.

Po drugi strani je mogoč tudi optimističen scenarij. Strani lahko najdeta skupni jezik glede plinovoda in naftovoda iz Kanade v ZDA. Če bodo republikanski kongresniki videli, da imajo nekateri Obamovi predlogi podporo pri njihovih volivcih, jih bodo podprli, ne pa blokirali. V ZDA so kongresniki manj vezani na direktive strank kot evropski parlamentarci.

Le ogrevanje za veliki spopad leta 2016 Kot pravi Ferfila, so letošnje vmesne volitve le uvod v predsedniške volitve 2016. Obe stranki si na vmesnih volitvah skušata pridobiti čim boljše izhodišče za predsedniške volitve.

Na teh volitvah bo verjetno kandidirala tudi Hillary Clinton. Žena nekdanjega predsednika Billa Clintona je verjetno prav zaradi tega zapustila položaj državne sekretarke in napisala svoje spomine, ki se berejo kot njena politična platforma za naskok na predsedniški položaj.

Kdo se bo pomeril s Clintonovo? Morebitna Hillaryjina resna tekmica v demokratski stranki bi bila lahko senatorka Elizabeth Warren, vzhajajoča zvezda demokratov, a ta je dejala, da ne bo kandidiral, če se bo za predsednico potegovala Hillary. Podpredsednik Joe Biden je prestar, še pravi Ferfila, ki je prepričan, da se med republikanci še ni pojavil kandidat, ki bi bil kos Clintonovi.

Ne spreglejte