Sreda, 29. 8. 2018, 10.36
6 let, 2 meseca
Nemčija obrnila hrbet Sloveniji? "Po naših informacijah ni spremenila svojega stališča."
Hrvaška ima podporo Nemčije pri stališču, da je spor o meji s Sloveniji dvostransko vprašanje, in ne vprašanje Evropske unije, po včerajšnjem srečanju nemške kanclerke Angele Merkel in hrvaškega premierja Andreja Plenkovića v Berlinu danes poroča Večernji list. Na ministrstvu za zunanje zadeve pravijo, da po njihovih informacijah Nemčija ni spremenila svojega stališča.
Hrvaši časnik še poroča, da zunanji ministrstvi Nemčije in Hrvaške pripravljata akcijski načrt, ki bo vseboval deset točk, ki bodo vključevale različna področja sodelovanja, kot so zunanja politika, kultura in gospodarstvo. In še, da bo v njem tudi stališče, da je arbitraža o meji s Slovenijo dvostransko vprašanje, in ne vprašanje EU.
Na uradni spletni strani nemške zvezne vlade, kjer je poleg sporočila za javnost objavljen tudi videoposnetek in prepis novinarske konference po srečanju Merklove in Plenkovića v Berlinu, o tem ni poročila.
Iz izjave Merklove je razvidno le, da sta se sogovornika dotaknila tudi hrvaških mejnih vprašanj, med njimi tudi spora s Slovenijo.
MZZ: Nemčija je večkrat opozorila, da je potrebno spoštovati sodbe mednarodnih sodišč
"Po naših informacijah Nemčija ni spremenila svojega stališča in je še naprej zavezana načelom pravne države. V tej zadevi je tudi večkrat javno opozorila, da je sodbe mednarodnih sodišč treba spoštovati," pravijo na našem ministrstvu za zunanje zadeve.
Merklova pohvalila hrvaški nadzor na zunanji meji EU
Večernji list poroča tudi, da je Nemčija na včerajšnjem srečanju jasno podprla hrvaško kandidaturo za članstvo v schengnu, članek povzema STA.
Iz uradnega sporočila nemške zvezne vlade pa je razvidno le, da je nemška kanclerka le pohvalila nadzor na zunanji meji. Dodala je, da je treba počakati na presojo Evropske komisije in da so pozitivni glede vstopa Hrvaške v schengensko območje.
Plenković je izrazil pričajkovanje, da bo Hrvaška vstopila v schengensko območje, preden bo prevzela predsedovanje EU v prvi polovici leta 2020.
Vstop v schengen je ena prednostnih nalog hrvaške zunanje politike. Potem ko bo Zagreb izpolnil vse pogoje in dobil pozitivno oceno Evropske komisije, morajo s pridružitvijo Hrvaške schengenskemu območju soglašati vse države članice EU.
Slovenija je sicer omenjala možnost, da bi z blokado njenega vstopa v schengen prisilila Hrvaško k uveljavitvi arbitražne sodbe o meji.
31