Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
1. 7. 2012,
8.52

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Nedelja, 1. 7. 2012, 8.52

8 let

V Ženevi dogovor o načrtu za tranzicijo v Siriji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Svetovne sile so se v Ženevi dogovorile o načrtu za tranzicijo v Siriji, v katero bi bili lahko vključeni tudi člani sedanjega režima.

A zahodne države v vladi narodne enotnosti ne vidijo nobene vloge za predsednika Bašarja al Asada.

Rusija in Kitajska vztrajali, da se morajo Sirci sami odločiti Rusija in Kitajska sta ob podpisu dogovora, v katerem ni neposrednega poziva Asadu, naj odstopi, vztrajali, da se morajo Sirci sami odločiti, kako bo potekala tranzicija.

Dogovor je bil dosežen kljub prvotnemu pesimizmu udeležencev konference v Ženevi zaradi globokih razlik med Zahodom na eni strani ter Rusijo in Kitajsko na drugi glede tega, kako končati nasilje v Siriji, ki je samo v soboto terjalo najmanj 83 življenj.

Annan izrazil dvom, da bi Sirci izbrali ljudi, ki imajo na rokah kri Posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo Kofi Annan je poudaril, da se morajo Sirci sami odločiti, koga želijo v vladi narodne enotnosti, a je hkrati izrazil dvom, da bi Sirci izbrali ljudi, ki imajo na rokah kri.

Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je dala jasno vedeti, da Washington ne vidi nobene vloge za Asada v procesu tranzicije. "Asad bo moral vseeno oditi," je poudarila. Enako je menil francoski zunanji minister Laurent Fabius: "Jasno je, da mora Asad odstopiti."

Hague je priznal, da je dogovor, dosežen v Ženevi, kompromisna rešitev Vodja britanske diplomacije William Hague je priznal, da je dogovor, dosežen v Ženevi, kompromisna rešitev, saj je Rusija, najtrdnejša zaveznica režima v Damasku, vztrajala, da nobena stran ne bi smela biti izključena iz procesa tranzicije.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je poudaril, da se bodo Sirci sami odločili, kako točno bo potekala tranzicija. Tudi vodja kitajske diplomacije Yang Jiechi je dejal, da tujci ne morejo odločati namesto sirskega naroda.

Tako sirski državni mediji kot opozicijske skupine raztrgali dogovor iz Ženeve Tako sirski državni mediji kot opozicijske skupine so raztrgali dogovor iz Ženeve. "Dogovor delovne skupine o Siriji v Ženevi spominja na razširjeno srečanje Varnostnega sveta ZN, kjer stališča udeležencev ostajajo enaka," je zapisal Al Baas, časnik vladajoče stranke Baas.

Opozicijske skupine pa so v izjavi poudarile, da so pogovori v Švici pokazali, da mednarodna skupnost ni sposobna doseči skupnega stališča. "Mednarodni skupnosti znova ni uspelo doseči skupnega stališča, da bi Asadov režim prisilila, da ustavi zločine nad sirskim narodom, ki se mu je uprl," je sporočila skupina Lokalni koordinacijski odbor.

Ne spreglejte