Nedelja, 22. 2. 2015, 13.35
8 let, 7 mesecev
V Ukrajini dogovor o umiku težkega orožja, ob obletnici protestov številni shodi
Potem ko so v soboto izmenjali ujetnike, so kasneje podpisali še dogovor o umiku težkega orožja s frontne črte na vzhodu države. V državi so sicer obeležili prvo obletnico protestov proti bivšemu predsedniku Viktorju Janukoviču.
Šlo je za prvi uspešno uresničen korak, ki ga predvideva mirovni dogovor, dosežen v okviru t.i. normandijske četverice pred desetimi dnevi v beloruski prestolnici Minsk.
Kmalu je sledil še drugi pomemben korak, saj so predstavniki ukrajinske vojske in separatistov podpisali dogovor o umiku težkega orožja s frontne črte.
Vodilni predstavnik upornikov v samooklicani Ljudski republiki Doneck Eduard Basurin je sicer pojasnil, da bodo pred dejanskim umikom orožja izvedli "pripravljalna dela", tako da naj bi se "vidni" rezultati začeli kazati v torek. Ves proces naj bi zaključili 7. marca.
V skladu z dogovorom iz Minska naj bi se sicer usklajen umik težkega orožja s fronte začel že pred dnevi, a se je izvajanje dogovora zaradi nasilja v Debalcevu zavleklo. Svetovalec ukrajinskega predsednika Jurij Birjukov je v petek sporočil, da je Ukrajina v mesec dni trajajoči bitki za strateško pomembno Debalcevo izgubila 179 vojakov.
Če bo ta številka potrjena, bodo to največje izgube na ukrajinski strani od začetka konflikta na vzhodu Ukrajine pred desetimi meseci. Birjukov je tudi potrdil uradne podatke oblasti v Kijevu, da so uporniki zajeli 110 vojakov, 81 pa jih še pogrešajo.
V Ukrajini so ta konec tedna obeležili prvo obletnico protestov proti nekdanjemu ukrajinskemu predsedniku Viktorju Janukoviču, ki so se sprevrgli v prelivanje krvi. Osrednji dogodek se je danes odvil v Kijevu, kjer se je ukrajinski predsednik Petro Porošenko skupaj z več vidnimi evropskimi gosti in več tisoč drugimi udeleženci udeležil t.i. pohoda dostojanstva.
Podobni shodi so bili pripravljeni tudi drugod po Ukrajini, na shodu v Harkovu na vzhodu države pa je ob tem prišlo do incidenta. Tam je namreč odjeknila eksplozija, ki je terjala najmanj dve smrtni žrtvi, vsaj deset ljudi pa je bilo ranjenih.
Po navedbah tiskovne predstavnice tamkajšnje policije bo o očitno "teroristični eksploziji" stekla preiskava. Kakšna naprava je eksplozijo povzročila, še ni znano.
Prvi program ruske državne televizije je medtem v soboto objavil odlomke intervjuja z Janukovičem, ki je po uporu pobegnil v Rusijo in tam živi še danes. Janukovič je obljubil, da se bo vrnil v Ukrajino in da bo storil vse, da bo olajšal življenje v nemirni državi. Kot je dejal, ga "boli srce", ko vidi, v kaj se je sprevrgla ukrajinska kriza in kako so uničene celotne regije.
Prav tako se krepi zaskrbljenost zaradi pristaniškega mesta Mariupol, ki se hitro spreminja v še eno žarišče spopadov. Tudi od tam poročajo o obstreljevanju, Kijev pa celo trdi, da je proti mestu namenjenih 20 ruskih tankov.
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je sicer v pogovoru za časnik Bild poudaril, da je Mariupol v ukrajinskem konfliktu zanj "rdeča črta", ko gre za spoštovanje dogovorjene prekinitve ognja. Napredovanje pri Mariupolu bi bilo jasno kršenje dogovorov, je opozoril.
"Govorimo o dodatnih sankcijah. Na bomo samo mirno gledali in bili del te vrste strahopetnega ravnanja na račun suverenosti in celovitosti države," je pred srečanjem z britanskim zunanjim ministrom Philipom Hammondom poudaril Kerry.