Sobota, 28. 2. 2009, 11.04
8 let, 9 mesecev
V Šarm el Šejku bodo zbirali sredstva za obnovo Gaze
Palestinci si od dogodka obetajo 2,8 milijarde dolarjev pomoči, mednarodna skupnost pa medtem poudarja, da je za obnovo območja ključna medpalestinska sprava, ki pa za zdaj ostaja v zraku. Mednarodno konferenco v podporo palestinskemu gospodarstvu za obnovo Gaze, ki ji bosta sopredsedovala Egipt in Norveška, so se odločili organizirati po uničujoči izraelski ofenzivi na območju, ki se je po 22 dnevih končala 18. januarja. Med ofenzivo je umrlo več kot 1300 Palestincev, več kot 5300 je bilo ranjenih.
Ob tem je bila na območju, na katerem živi 1,5 milijona Palestincev, obsežno poškodovana infrastruktura, uničenih je bilo več tisoč domov. Večina prebivalcev Gaze je tako tudi več kot pet tednov po koncu izraelske ofenzive še vedno brez strehe nad glavo in se bori za osnovne življenjske potrebščine.
Dogodka se bo udeležil še ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ameriška državna sekretarka Hillary Clinton pa bo v Šarm el Šejku začela turnejo, ki jo bo vodila še v Izrael, na palestinska ozemlja, Bruselj, Ženevo in Ankaro. Ob robu konference se bo po nekaterih napovedih na ravni zunanjih ministrov sešla tudi bližnjevzhodna četverica (EU, ZN, ZDA in Rusija), kar bi lahko bila hkrati priložnost za prvo srečanje med Clintonovo in Lavrovom.
Slovenija je spričo izraelske ofenzive v Gazi območju prek Agencije ZN za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA) že januarja namenila sredstva v višini 50.000 evrov, v četrtek pa je vlada za rehabilitacijo otrok z območja Gaze namenila še 146.000 evrov. Slovenija bo na konferenci predstavila načrte za izvedbo omenjenega projekta.
Uspeh obnove Gaze pa je pod vprašajem. Za uspešno izvedbo obnove bi morali biti odprti mejni prehodi na območje, ki pa jih Izrael ne namerava odpreti, dokler ne bo razjasnjena usoda junija 2006 ugrabljenega izraelskega vojaka Gilada Šalita. Prav tako bi Palestinci za uspešno obnovo po mnenju mednarodne skupnosti morali dobiti mednarodno priznano skupno vlado.
Za zdaj pa ni jasno, kdo bo vodil prizadevanja za obnovo. Kot navaja nemška tiskovna agencija dpa, naj bi bila to naloga prihodnje palestinske vlade narodne enotnosti. Tudi če bo ta oblikovana, za kar ni nikakršnih zagotovil, ni jasno, ali ji bo mednarodna skupnost dovolila, da s temi sredstvi razpolaga sama. Izrael in zahodne države nameravajo na vsak način preprečiti, da bi sredstva prišla v roke Hamasa in da bi jih to gibanje zlorabilo za nakup orožja.
To bo druga pomembna donatorska konferenca za Palestince. Na konferenci, ki je bila namenjena prihodnji palestinski državi, so donatorji decembra 2007 v Parizu Palestincem obljubili 7,7 milijarde dolarjev pomoči za obdobje treh let, kar je preseglo takratna pričakovanja palestinskih oblasti, ki so pozivale k 5,6 milijarde pomoči.