Torek, 24. 7. 2012, 9.37
8 let, 8 mesecev
V ruskem gozdu našli sode z 250 zarodki
Domnevno gre za ostanke splavov, legalno opravljenih v različnih bolnišnicah, ki se jih je očitno nekdo skušal znebiti na cenejši, a nezakonit način, predpostavljajo pristojni organi v Sverdlovsku. Pošiljka mrtvih zarodkov je tako pristala sredi gozda, namesto da bi jo dostavili za to specializiranemu podjetju v kakih 80 kilometrov oddaljenem Jekaterinburgu.
Zarodki so bili spravljeni v formaldehidu in naj bi prihajali iz vsaj treh različnih klinik. Na sodih naj bi bili namreč še vedno pritrjeni listki z imeni žensk, ki so splavile, in številkami njihovih bolniških sob.
Sode z zarodki so našli kar na prostem
Na grozljivo odkritje, ki je stalo kar na prostem, je naletel nek naključno mimoidoči nabiralec gob. Preiskovalci že iščejo morebitne očividce in ugotavljajo, katero podjetje bi moralo splavljene zarodke prepeljati iz bolnišnic do omenjenega podjetja v Jekaterinburgu. Zarodke bodo pregledali na inštitutu za sodno medicino v mestu Nevjansk.
Mestne oblasti sicer domnevajo, da zarodki ne prihajajo s tega območja, saj jih je preveč. V Nevjansku s približno 25.000 prebivalci namreč praviloma ne opravijo toliko splavov oziroma tudi ne beležijo toliko primerov spontanih splavov.
Strokovnjaki so odkritje označili kot "pretresljiv primer" in znova zahtevali konkretno zakonodajo, ki bi bolje uredile vprašanje odstranjevanja zarodkov.
Z najdbo, ki je pretresla Rusijo, se je že ukvarjal tudi spodnji dom ruskega parlamenta, duma. Kot je za časnik Izvestija dejala predsednica parlamentarnega odbora za družino Jelena Mizulina, so za škandal najverjetneje odgovorni s kriminalnimi združbami povezani zdravniki, ki so splave opravljali nezakonito.
"Pri nas vsako leto opravijo pet do šest milijonov ilegalnih splavov," je poudarila Mizulina in pojasnila, da so ti splavi nezakoniti, ker jih opravijo po zakonsko dovoljeni starosti zarodka. Po uradnih podatkih je sicer v Rusiji milijon ilegalnih splavov letno.
Poslanka je še pojasnila, da v sodih niso našli zarodkov, temveč "človeška bitja". Dejala je tudi, da je povpraševanje po "biološko-medicinskih odpadkih" ogromno, saj izvorne celice nerojenih otrok pogosto uporabijo v kozmetične in farmacevtske namene.