Na shodih, ki jih med velikonočnimi prazniki že tradicionalno organizira nemško mirovno gibanje, se je po vsej Nemčiji zbralo na tisoče ljudi.
Množica protestira proti prisotnosti tujih vojakov v Iraku in Afganistanu, pomembna tema shodov pa je tudi nedavni poziv ameriškega predsednika ZDA Baracka Obame k svetu brez jedrskega orožja.
Več kot 70 dogodkov v štirih dneh
Od petka do ponedeljka se bo zvrstilo več kot 70 dogodkov. Med prizorišči protestov so Berlin, Augsburg, Gelsenkirchen, Bremen, Düsseldorf, Leipzig, München in ameriško vojaško oporišče v Ramsteinu. Na petkovih prvih protestih v Dortmundu in še dveh manjših mestih se je zbralo kakih 1000 ljudi.
"Prvič po več letih imamo možnost začeti znova v smeri globalne razorožitve in zagotavljanja miru," je v sporočilu protestnikom zapisal nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier. Pri tem je mislil na Obamov govor v nedeljo v Pragi, v katerem je ta predstavil svojo vizijo sveta brez jedrskega orožja in izrazil pripravljenost ZDA, da svet vodijo proti temu cilju.
Protesti so bili v času hladne vojne veliko bolj množični
Tradicionalni velikonočni shodi so se v Nemčiji začeli že v 60. letih 20. stoletja, a je zanimanje zanje po koncu hladne vojne in padcu železne zavese hitro upadlo. Lani se je shodov udeležilo več deset tisoč ljudi in organizatorji upajo, da bo odziv tudi letos podoben. V času hladne vojne so bile te številke občutno višje in so celo presegale pol milijona.