Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
9. 4. 2009,
16.51

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 9. 4. 2009, 16.51

8 let, 9 mesecev

V Gruziji množični protesti proti Sakašviliju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na ulice gruzijske prestolnice se je odpravilo več deset tisoč protivladnih protestnikov, ki zahtevajo odstop predsednika države Mihaila Sakašvilija. Očitajo mu vodenje avtoritarne politike.

Do zgodnjega popoldneva se je pred stavbo parlamenta v Tbilisiju zbralo najmanj 50.000 ljudi, ki so mahali z opozicijskimi zastavami in vzklikali slogane, kot je "Odstopi!". Opozicijski voditelji ob tem obljubljajo, da bodo na ulice pritegnili najmanj 100.000 ljudi in s protesti nadaljevali, dokler Sakašvili ne odstopi s položaja predsednika in razpiše predčasnih volitev. Spomin na krvave dogodke pred 20 leti V Gruziji sicer obeležujejo praznik, na katerega se spominjajo nasilnega zatrtja gruzijskih protestov s strani sovjetskih sil, v katerem je življenje pred natanko 20 leti izgubilo 20 ljudi. V spomin na žrtve je cvetje v Tbilisiju položil tudi Sakašvili. Na pozive k odstopu se je odzval hladnokrvno in dejal, da ima v demokraciji vsakdo pravico povedati svoje mnenje.

Opozicija, ki vztraja pri njegovem odstopu, pa je v kritiki med drugim spomnila na to, da je Sakašvili novembra 2007 mirne proteste proti svoji politiki zatrl z orožjem. Poleg tega so mu pripisali krivdo za vojno z Rusijo avgusta lani, po kateri je Moskva tudi priznala neodvisnost gruzijskih pokrajin Južne Osetije in Abhazije.

Proti Sakašviliju so se obrnili tudi nekateri nekdanji zavezniki Od avgustovske vojne so kritike na račun Sakašvilija sicer postajale vse glasnejše, pri čemer so ga napačnega ravnanja med vojno obtoževali celo nekateri njegovi dotedanji zavezniki. Med drugim so ga obtoževali, da je izdal vrednote revolucije vrtnic, s katero se je leta 2003 povzpel na oblast, saj naj bi tlačil medije in poskušal vso oblast imeti v svojih rokah.

Aretacije pripadnikov opozicije Opozicija sedaj navaja nove obtožbe, saj naj bi policija še pred protesti prijela okoli 60 njihovih pripadnikov, s čimer naj bi jim po prepričanju stranke Demokratično gibanje - Združena Gruzija, ki jo vodi nekdanja predsednica parlamenta in sovoditeljica revolucije vrtnic Nino Burdžanadze, želeli preprečiti udeležbo na protestih. Na notranjem ministrstvu so obtožbe že zavrnili.

Ne spreglejte