Predsedniki Rusije, Afganistana, Pakistana in Tadžikistana so se na vrhu v ruskem črnomorskem letovišču Soči zavzeli za okrepitev skupnega boja proti terorizmu in drogam.
V skupni izjavi so se zavzeli tudi za tesnejše gospodarsko sodelovanje med državami. Vrhunsko srečanje štirih predsednikov, Dmitrija Medvedjev iz Rusije, Asifa Alija Zardarija iz Pakistana, Hamida Karzaja iz Afganistana in Emomalija Rahmona iz Tadžikistana, je bilo posvečeno razmeram v Afganistanu, boju proti terorizmu in tihotapljenju drog.
Ruski predsednik obljubil pomoč Pakistanu
Predsedniki so na drugem štiristranskem vrhu doslej, prvič so se v tem formatu sestali lani v Dušanbeju, govorili tudi o katastrofalnih poplavah v Pakistanu. Ruski predsednik je ob tem obljubil pomoč Pakistanu pri odpravljanju posledic poplav, zaradi katerih je moralo domove zapustiti okoli 20 milijonov Pakistancev. "Mi žalujemo z vami in smo vam pripravljeni nuditi vso možno pomoč," je Medvedjev sporočil pakistanskemu kolegu.
Predsednika Rusije in Pakistana sta na dvostranskem srečanju tudi poudarila, da si želita tesnejšega sodelovanja med državama. Zardari bo zato kmalu obiskal Moskvo, Medvedjeva pa je povabil na obisk v Pakistan.
Moskva enot v boj s talibani ne želi poslati
Medvedjev se je na ločenih dvostranskih pogovorih sestal tudi s Karzajem in Rahmonom. Afganistanu je izrazil polno podporo v prizadevanjih za obnovitev miru in izrazil pripravljenost podpreti boj vlade v Kabulu proti terorizmu. Moskva enot v boj s talibani ne želi poslati, je pa pripravljena Kabulu prodati vojaško opremo, predvsem helikopterje.
Izrazil je pripravljenost Moskve na razvoj gospodarskih odnosov s Kabulom. Poudaril je, da je boj Kabula proti trgovini z mamili skupen problem vseh držav v regiji, ki bi morale na tem področju delovati trajno in usklajeno. V Afganistanu proizvedejo več kot 90 odstotkov heroina, ki ga porabijo po svetu, velik del pa potuje prek Rusije in bivših sovjetskih republik v srednji Aziji.
Napeti odnosi med Kabulom in Islamabadom
Ob robu vrha sta se sešla tudi Karzaj in Zardari. Tudi pakistanski predsednik je Kabulu zagotovil vso podporo v boju proti talibanom. Odnosi med Kabulom in Islamabadom so zadnje čase sicer precej napeti, saj je Karzaj sosednjo državo obtožil, da nudi zatočišče talibanom v plemenskih območjih ob meji z Afganistanom s ciljem oslabitve države. Pakistan je te obtožbe zanikal.