Ponedeljek, 10. 3. 2014, 14.14
8 let, 7 mesecev
Srbski četniki na Krimu
Takoj po začetku krimske krize, ko so se pojavile novice o paravojaških enotah na polotoku, je ruska agencija ITAR-TASS objavila novico, da so na Krim prispeli srbski borci, ki bodo pomagali lokalnim samoobrambnim enotam. Nekaj srbskih borcev je bilo celo na tiskovni konferenci v Sevastopolu, ki so jo organizirali krimski kozaki.
"Vedite, brati Rusi, mi smo en narod, v nas se preteka ista slovanska kri," je v Sevastopolu dejal Milutin Mališević, ki se je predstavil kot komandant četniškega odreda na Krimu. Dejal je, da se je odzval pozivu kozakov, naj se jim pridruži v boju za svobodo: "Smo četniško gibanje v Srbiji, ki ga lahko primerjate s kozaki v Rusiji. Naš cilj je pomagati ruskim bratom. Zdaj se vam je zgodilo enako, kot se je Srbom: Zahod in Evropska skupnost sta dala denar opoziciji in ji dejala, da ljudje v Evropi živijo lepo. Vse to je laž."
Kot je še poudaril, so na Krim odšli zato, ker so med vojno v nekdanji Jugoslaviji ruski borci pomagali Srbom. "Pomagali so nam kot bratje," je dejal Stevan Vukojević. Mališević je dodal, da so "majhen narod in ne morajo poslati velikega števila borcev, a čutijo veliko ljubezen do ruskega naroda".
Mališević je paravojaško skupino OSA zapustil, ker je bil prepričan, da "organizacija ni več sposobna braniti Srbov na Kosovu". Konec leta 2000 ga je tedanji predsednik Vojislav Koštunica oprostil vseh obtožb o organiziranju atentatov in napadov.
Mališević je postal aktiven član četniškega gibanja Bratislava Živkovića, ene izmed številnih četniških frakcij v Srbiji. Navezali so tesne vezi z ruskimi kozaki in Mališević je večkrat potoval v Rusijo, predvsem na Krim.
"Imen ljudi, ki so odšli na Krim, ne poznam, ne vem, kdo so, lahko pa zatrdim, da nimajo prav nobene povezave s četniškim gibanjem, ki izhaja iz druge svetovne vojne," je dejal sekretar "prave" četniške organizacije. "Ne vem, kakšne ideje zagovarjajo, a to, da so odšli na Krim, je popolnoma noro."
V Srbiji se je sicer javna debata o potrebi po sprejetju zakona, ki bi srbskim državljanom prepovedoval bojevanje v tujini, začela lani, ko je nekaj srbskih državljanov muslimanske vere iz Sandžaka odšlo na sirska bojišča. Razprave o četnikih na ruskih bojiščih še ni bilo.