Torek, 17. 12. 2013, 19.42
8 let, 8 mesecev
Srbija v pogajanja z EU 21. januarja
To je sporočil evropski komisar za širitev Štefan Füle po koncu zasedanja ministrov EU, pristojnih za evropske zadeve, ki so sprejeli širitvene sklepe.
Danes smo potrdili pogajalski okvir za Srbijo, s čimer se de facto začenjajo pogajanja, a prva pogajalska konferenca Srbije in EU bo januarja, je pojasnilo litovsko predsedstvo. Füle pa je dodal, da je prva pogajalska konferenca načrtovana za 21. januar.
Komisija je v letnem širitvenem pregledu priporočila, naj članice Albaniji dodelijo status kandidatke. Vendar se to ni zgodilo zaradi nasprotovanja Nizozemske, Danske, Francije, Nemčije in Velike Britanije, ki zahtevajo dodaten pregled izvajanja reform v pravosodju ter boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu, je pojasnil slovenski zunanji minister Karl Erjavec.
Makedonija je še vedno v zastoju zaradi nerešenega vprašanja imena z Grčijo in tako še vedno ni dočakala začetka pogajanj, čeprav je status kandidatke dobila že decembra 2005. Minister Erjavec je danes pojasnil, da je glavna ovira sicer še vedno problem imena, ampak da imajo nekatere članice pomisleke tudi zaradi notranjepolitičnih razmer v Makedoniji.
Najslabše gre Bosni in Hercegovini, ki je v popolnem zastoju. Slovenski minister obžaluje status quo v BiH in izpostavlja, da bi morala EU sprejeti akcijski načrt za BiH ter po vzoru dialoga Srbije in Kosova določiti osebo, ki bi bdela nad njegovim izvajanjem. Erjavec pričakuje, da se bo EU po novem letu pozorneje posvetila BiH.
Poleg držav Zahodnega Balkana je na poti v EU tudi Turčija, ki je letos po treh letih in pol zastoja le napravila korak naprej in odprla poglavje o regionalni politiki. Ministri so danes ocenili, da je treba ohraniti ta zagon, in izpostavili pomemben napredek pri reformiranju Turčije.
Na odločitve v Bruslju se je takoj odzval evropski poslanec Jelko Kacin, poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo. "Iskreno pozdravljam današnjo odločitev Sveta, ki hkrati predstavlja tudi simboličen začetek pogajanj Srbije o članstvu v EU," je poudaril.
EU je pokazala, da "utrujenost od širitve" ne more in ne bo vplivala na potek pogajanj s Srbijo. Končni vstop Srbije v EU je sedaj skoraj v celoti odvisen od hitrosti in učinkovitosti notranjih reform, glede katerih je potrebno zgraditi čvrst konsenz vlade, opozicije in civilne družbe, je sklenil Kacin.