Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
17. 12. 2013,
19.42

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Srbija Španija

Torek, 17. 12. 2013, 19.42

8 let, 7 mesecev

Srbija v pogajanja z EU 21. januarja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Srbija bo pristopna pogajanja z EU začela 21. januarja, Albanija pa bo morala še počakati na status kandidatke, a lahko računa na ta korak junija prihodnje leto.

To je sporočil evropski komisar za širitev Štefan Füle po koncu zasedanja ministrov EU, pristojnih za evropske zadeve, ki so sprejeli širitvene sklepe.

Danes smo potrdili pogajalski okvir za Srbijo, s čimer se de facto začenjajo pogajanja, a prva pogajalska konferenca Srbije in EU bo januarja, je pojasnilo litovsko predsedstvo. Füle pa je dodal, da je prva pogajalska konferenca načrtovana za 21. januar.

Srbija in Kosovo pohvaljena za napredek v dialogu Tako Srbija in Kosovo sta bila pohvaljena za napredek v dialogu, a opozorjena, da ga morata tudi po doseženem napredku na poti v EU nadaljevati enako zagnano. Ministri so vzeli na znanje začetek pogajanj Kosova o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu in namero komisije, da jih konča v letu 2014.

Komisija je v letnem širitvenem pregledu priporočila, naj članice Albaniji dodelijo status kandidatke. Vendar se to ni zgodilo zaradi nasprotovanja Nizozemske, Danske, Francije, Nemčije in Velike Britanije, ki zahtevajo dodaten pregled izvajanja reform v pravosodju ter boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu, je pojasnil slovenski zunanji minister Karl Erjavec.

Komisar za širitev poudarja, da ima Albanija "jasno perspektivo" Dodelitev statusa kandidatke Albaniji ne bo avtomatska, a po prepričanju litovskega predsedstva je to le še vprašanje časa; k temu vprašanju se bodo članice unije vrnile junija. Komisar pa poudarja, da ima Albanija "jasno perspektivo" za pridobitev statusa v juniju, in izpostavlja, da država ni dobila novih pogojev.

Makedonija je še vedno v zastoju zaradi nerešenega vprašanja imena z Grčijo in tako še vedno ni dočakala začetka pogajanj, čeprav je status kandidatke dobila že decembra 2005. Minister Erjavec je danes pojasnil, da je glavna ovira sicer še vedno problem imena, ampak da imajo nekatere članice pomisleke tudi zaradi notranjepolitičnih razmer v Makedoniji.

Črna gora dobro napreduje na poti v unijo Črna gora, ki je po vstopu Hrvaške v unijo prevzela širitveno štafeto, dobro napreduje na poti v unijo in bo po pričakovanjih v sredo odprla pet novih poglavij, tudi dve najtežji - pravosodje in temeljne pravice ter svoboda, pravica in varnost.

Najslabše gre Bosni in Hercegovini, ki je v popolnem zastoju. Slovenski minister obžaluje status quo v BiH in izpostavlja, da bi morala EU sprejeti akcijski načrt za BiH ter po vzoru dialoga Srbije in Kosova določiti osebo, ki bi bdela nad njegovim izvajanjem. Erjavec pričakuje, da se bo EU po novem letu pozorneje posvetila BiH.

Poleg držav Zahodnega Balkana je na poti v EU tudi Turčija, ki je letos po treh letih in pol zastoja le napravila korak naprej in odprla poglavje o regionalni politiki. Ministri so danes ocenili, da je treba ohraniti ta zagon, in izpostavili pomemben napredek pri reformiranju Turčije.

Islandija v tem letu ustavila pogajanja z EU Islandija pa je v tem letu ustavila pogajanja z EU. Ministri so vzeli na znanje odločitev islandske vlade, izpostavili, da bi bil vstop Islandije v unijo v vzajemnem interesu, ter poudarili, da so pripravljeni nadaljevati pogajanja, če se bo Islandija tako odločila.

Na odločitve v Bruslju se je takoj odzval evropski poslanec Jelko Kacin, poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo. "Iskreno pozdravljam današnjo odločitev Sveta, ki hkrati predstavlja tudi simboličen začetek pogajanj Srbije o članstvu v EU," je poudaril.

Jelko Kacin: Svet Srbiji poslal močno spodbudo, da nadaljuje z reformami Svet je po njegovih besedah s sprejetimi sklepi in pogajalskim okvirom Srbiji na eni strani poslal močno spodbudo, da nadaljuje z reformami, na drugi strani pa ji je izrekel priznanje za že dosežene rezultate, še posebej v procesu normalizacije odnosov s Kosovom. Vprašanje normalizacije odnosov s Kosovom ostaja po Kacinovih besedah ključno za hitrost pogajanj.

EU je pokazala, da "utrujenost od širitve" ne more in ne bo vplivala na potek pogajanj s Srbijo. Končni vstop Srbije v EU je sedaj skoraj v celoti odvisen od hitrosti in učinkovitosti notranjih reform, glede katerih je potrebno zgraditi čvrst konsenz vlade, opozicije in civilne družbe, je sklenil Kacin.

Ne spreglejte