Petek, 21. 6. 2013, 15.26
8 let, 8 mesecev
Slovenci v osamosvojitev kljub nasprotovanju ZDA in evropske levice
Osamosvojitev Slovenije je bil proces, ki mu je veliko pomembnih držav na začetku nasprotovalo: ZDA, Velika Britanija, Francija ... Njihov cilj je bil ohraniti Jugoslavijo.
Samo teden dni pred razglasitvijo slovenske države pa je prišel v Beograd takratni ameriški državni sekretar James Baker, ki je prinesel sporočilo konference EU-ja in ZDA o evropski varnosti in sodelovanju, da ne bodo dopustili nobenih enostranskih dejanj. To je bil jasen signal, da ZDA ne podpirajo slovenske osamosvojitve.
Stališče ZDA je opogumilo takratnega predsednika zvezne vlade Anteja Markovića, da je nad Slovenijo poslal Jugoslovansko ljudsko armado (JLA). Ta si je že dolgo časa želela obračunati z uporno severno republiko ter njenimi demokratičnimi in osamosvojitvenimi težnjami.
Podpornica Slovenije je bila tudi Avstrija, zlasti po zaslugi avstrijske ljudske stranke in njenega vplivnega člana Aloisa Mocka, ki je bil tudi zunanji minister severne sosede. Prav tako je bil zagovornik Slovenije papež Janez Pavel II.
Vsekakor ni bilo naključje, da so največji zagovorniki slovenskega osamosvajanja prihajali iz vrst evropskih desnosredinskih strank, saj so bile te stranke bolj dovzetne za slovenske argumente kot evropske levosredinske stranke, ki so se bolj trdoživo oklepale idej o enotni Jugoslaviji.
Brionska deklaracija, ki je bila podpisana 7. julija 1991 med Slovenijo in SFRJ-jem pod političnim pokroviteljstvom EU-ja in je končala slovensko-jugoslovansko vojno, je bila po črki dokumenta sicer bolj v prid Jugoslaviji in JLA-ju. A proces razpada Jugoslavije je že dosegel točko, ko ni bilo več vrnitve nazaj. JLA je začel vse bolj udejanjati načrte o Veliki Srbiji in ga Slovenija ni več tako zanimala. Kljub Brionski deklaraciji je tako Slovenija nadaljevala pot v samostojnost.
Hrvaški je 30. julija s priznanjem sledila Litva, nekdanja sovjetska republika, ki si je prav tako izborila samostojnost. Avgusta sta sledili Gruzija in Latvija, septembra Estonija, v začetku decembra Ukrajina. Prav december je bil točka preobrata pri boju Slovenije za mednarodno priznanje. 19. decembra je namreč Slovenijo priznala Nemčija – priznanje je začelo veljati 15. januarja 1992.
ZDA – v začetku velike nasprotnice slovenskega osamosvajanja – so slovensko državnost priznale 7. aprila 1992. Zdaj so bila Sloveniji odprta vsa vrata v mednarodne organizacije – 22. maja 1992 je bila Slovenija kot 176. članica sprejeta v Združene narode. Pred sedežem OZN-ja je tako zaplapola tudi slovenska zastava.
1