Sreda, 1. 4. 2015, 15.28
9 let
Šešelj znova zavrnil vrnitev v Haag in sežgal hrvaško zastavo

Ponovil je, da se ne bo prostovoljno predal, ob tem pa kot jasno sporočilo "hrvaški ustaški državi" pred višjim sodiščem v Beogradu zažgal hrvaško zastavo.
Pred množico svojih privržencev je zažgal hrvaško zastavo z besedami, da gre za odgovor na mesec dni trajajoče napade hrvaških državnih predstavnikov nanj, poroča srbska tiskovna agencija Beta. Iz srbskega višjega državnega tožilstva so že sporočili, da so zaradi sežiga zastave proti Šešlju sprožili kazenski postopek.
Na vprašanje, kako komentira izjavo premierja Aleksandra Vučića, da ga ne bodo na silo aretirali, je dejal, da ne ve, kako drugače potekajo aretacije, če ne na silo. Dodal je, da bo v primeru aretacije nudil pasivni odpor. Po njegovih besedah to pomeni, da ob morebitni aretaciji ne bo sodeloval in da ga bodo morali odnesti do letališča.
Ocenil je še, da je režim vesel zaradi odločitve sodišča, da pa ima težave s tem, kako naj jo izvrši.
Zbranim novinarjem je dejal, da bo na sojenju pričal, da je on naročil, da morajo sežgati zastave, kar so v stranki nato morali storiti, saj bi sicer disciplinsko odgovarjali.
Hrvaško zunanje ministrstvo je zaradi današnjega incidenta v Beogradu ostro protestiralo pri odpravnici poslov na srbskem veleposlaništvu v Zagrebu Bosi Prodanović. V sporočilu za javnost so tudi napovedali, da bodo hrvaškega veleposlanika v Srbiji Gordana Markotića poklicali na posvetovanje v Zagreb.
Ob tem so pozdravili začetek kazenskega postopka v Srbiji proti Šešlju zaradi sežiga hrvaške zastave kot "korak v smeri pomirjevanja nastalega stanja".
Milanović je v torek med drugim v Zagrebu izjavil, da lahko Srbija z vnovičnim pošiljanjem Šešlja v Haag pokaže svojo demokratičnost. Znova je tudi zatrdil, da je Šešelj eden najbolj odgovornih za vojno na območju bivše Jugoslavije.
Haaško sodišče je začasno izpustitev Šešlja iz pripora odobrilo novembra lani, saj naj bi imel 60-letnik po navedbah srbskih zdravnikov raka na debelem črevesu in metastaze na jetrih.
Šešelj je bil v haaškem priporu od 24. februarja 2003. Sojenje se je začelo leta 2007 in končalo marca 2012, sodbo pa naj bi bilo pričakovati poleti. Obtožen je vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti nad Hrvati in Bošnjaki na Hrvaškem, v BiH ter Vojvodini med letoma 1991 in 1993.