Ruska vojska je zanikala, da bi se njene sile premikale v smeri gruzijske prestolnice, kot so poročale tiskovne agencije. Vest je zanikala tudi namestnica gruzijskega notranjega ministra Eka Zguladze.
Kot je povedal predstavnik ruskega obrambnega ministrstva, gre pri navedbah, da se ruske sile premikajo proti Tbilisiju, za "dezinformacije, ki nikakor ne ustrezajo resnici". Zguladzejeva pa je zatem sporočila, da je "konvoj ruskih tankov zapustil Gori, a se ne premika proti Tbilisiju".
Sakašvili: Ščitili bomo Tbilisi do zadnje kaplje krvi
Tuje tiskovne agencije so pred tem poročale, da je kolona ruskih tankov in oklepnih vozil iz gruzijskega mesta Gori krenila proti prestolnici. Da se ruske sile premikajo proti Tbilisiju, je sporočil tudi gruzijski predsednik Mihail Sakašvili. "Ščitili bomo našo prestolnico do zadnje kaplje krvi," je še povedal. Že pred tem je Rusija obtožila Gruzijo zavlačevanja pri umiku svojih sil iz frontnih položajev, gruzijski predsednik pa Rusijo, da so njene sile s premiki enot po Gruziji kršile prekinitev premirja.
Spopadi terjali med 200 in 2000 življenj civilistov
Medtem prihajajo na dan tudi natančnejši podatki o številu žrtev med vojaki. Kot so sporočili iz ruske vojske, je v bilo v spopadih ubitih 74 njenih vojakov, še 171 pa je bilo ranjenih, 19 pa jih pogrešajo. Gruzija medtem poroča o 175 mrtvih vojakih in 500 ranjenih na svoji strani. Ruske oblasti še poročajo o zajetju gruzijskih vojakov, katerih števila pa niso podale. Poročila o žrtvah med civilisti se gibljejo med 200 in 2000.
Je v Južni Osetiji prišlo do etničnega čiščenja?
Združeni narodi, Evropska unija in ZDA so medtem začele s pripravami za dostavo humanitarne pomoči beguncem. Okoli 25.000 ljudi naj bi iz Južne Osetije namreč pobegnilo v Rusijo, še 2000 pa v Armenijo. Iz opazovalne misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v Tbisiju pa so sporočili, da iz Južne Osetije, kjer živijo tako Gruzijci kot ruski državljani, prejemajo različna poročila, med katerimi nekatera omenjajo tudi "etnično čiščenje". Navedb pa po besedah predstavnice opazovalcev Terhi Hakale ne morejo preveriti, saj ne morejo priti na območje Južne Osetije, prav tako ne v njegovo prestolnico Chinvali.
Sakašvili: Gruzija se ne bo pogajala o ozemeljski celovitosti
Gruzija ne bo dovolila, da bi bila njena ozemeljska celovitost pod vprašajem, je po pogovorih s francoskim predsednikom in predsedujočim EU Nicolasom Sarkozyjem povedal gruzijski predsednik Mihail Sakašvili. Predstavila sta sicer mirovni načrt EU, ki sta ga sprejeli Rusija in Gruzija.
V Tbilisiju predsedniki izražajo podporo
V Tbilisi so sicer že v torek prispeli estonski predsednik Toomas Hendrik Ilves, njegova poljski in litvanski kolega Lech Kaczynski in Valdas Adamkus, latvijski premier Ivars Godmanis ter ukrajinski predsednik Viktor Juščenko. Kot so pojasnili, so v Tbilisi pripotovali, da v tem težkem obdobju Gruzije podprejo njeno neodvisnost in ozemeljsko celovitost. Po poročanju gruzijskih medijev bi lahko prisotnost "tujih predsednikov" vodila v namestitev mednarodnih mirovnih enot na območju Južne Osetije, za kar si že dolgo prizadeva Sakašvilijeva administracija.
Lavrov za pogovor o prihodnjem statusu regij
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov se je medtem zavzel za to, da bi bil prihodnji status Južne Osetije in Abhazije, ki uživata podporo Rusije, predmet mednarodnih pogovorov, čeprav je bila točka, ki je govorila o tem, iz mirovnega načrta EU naknadno umaknjena. Kot je ob umiku pojasnil Sakašvili, so sprejeli tovrstno določitev, ker obstajajo različne interpretacije. Točka o obeh regijah sedaj govori le še o "pogojih varnosti in stabilnosti" na tem območju. Lavrov je tudi poudaril, da bi morala Gruzija plačati za uničenje v Južni Osetiji. Ruski premier Vladimir Putin je sicer za obnovo že obljubil skoraj pol milijarde ameriških dolarjev, a po mnenju Lavrova bi k obnovi moral prispevati tudi "napadalec".
V Rusiji dan žalovanja
V Rusiji je sicer danes dan žalovanja za žrtvami humanitarne nesreče v Južni Osetiji, ki ga je ruski predsednik Dmitrij Medvedjev s posebnim odlokom razglasil v torek. V odloku je med drugim vojaške operacije gruzijske vojske v proruski Južni Osetiji označil za genocid. V okviru dneva žalovanja bodo vse zastave spuščene na pol droga, kulturne ustanove ter televizije in radio pa naj bi odpovedali vse razvedrilne dogodke in programe.
Rusi napadali Gruzijo tudi preko spleta
Z oboroženim napadom Rusije na Gruzijo se je začel tudi spletni napad na strežnike vladnih spletnih strani Gruzije ter tudi komunikacijskih in transportnih ter drugih podjetij, je poročal ameriški dnevnik New York Times. Ruske oblasti so organizirane spletne napade sicer zanikale, krivi pa naj bi bili posamezniki.
Zasuvali so strežnike
Napade so spremljali v ZDA, med njimi organizacija prostovoljcev "Shadowserver", ki spremlja tovrstne dejavnosti po svetovnem spletu. Napadi so potekali v obliki zasutja strežnikov z izkoriščanjem na tisoče nič hudega slutečih lastnikov računalnikov. Ti računalniki se izkoristijo za poskus vstopa na spletno stran na primer gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija in ker jih je preveč naenkrat, se spletna stran zablokira.