Zaradi šest let starega besedila o kajenju marihuane so ruske oblasti cenzurirale Wikipedio.
Kajenje marihuane je v nekaterih delih sveta še vedno nevarno. To je občutila tudi Wikipedia, ko so ji ruske oblasti na začetku meseca sporočile, da so zaradi zveznih zakonov proti uporabi drog članek Kajenje kanabisa uvrstile na črno listo nezakonitih strani.
Vladimir Pikov, tiskovni predstavnik vladne agencije, ki je odgovorna za nadzor interneta Roskomnadzor, je potrdil, da so poleg tega članka na seznam prepovedanih strani v Rusiji uvrstili še petnajst drugih besedil z Wikipedie in da se je to zgodilo že pred časom. "Ne vem, zakaj so ljudje to ugotovili šele zdaj," je bil začuden. Morebiti zato, ker so nas o tem pozabili obvestiti, mu odgovarjajo iz ruske pisarne Wikipedie.
Kot se je izkazalo, je lani agencija za nadzor interneta na črno listo nedostopnih strani uvrstila članke s tematiko drog in samomorov. Tako Rusom niso dostopni članki o LSD-ju kajenju marihuane, samomorilskih metodah in samopoškodovanju. Nedostopni so tako članki v ruskem kot angleškem jeziku. Pri cenzuri so sodelovale različne vladne agencije, poleg Roskomnadzora še policijski oddelki za boj proti drogam in celo agencija za pravice potrošnikov.
Bolje prepovedani kot samocenzurirani
Da bi bilo vse skupaj še bolj nenavadno, je članek o kajenju kanabisa, ki so ga uvrstili na črno listo, star šest let. Ustvarjen je bil decembra 2006, od takrat pa je bil vsaj petstokrat popravljen. Nekateri kritiki so na svojih blogih zapisali, da je bil članke tako ali tako slabo napisan, kljub temu pa nasprotujejo cenzuriranju Wikipedie. Oblasti so s prepovedjo dosegle ravno nasproten učinek. Povpraševanje po tem članku je v enem dnevu naraslo, saj je na primer 4. aprila imel le 413 ogledov, dan po objavi prepovedi pa si ga je ogledati želelo 125.000 ljudi.
Na absurdnost cenzorskih ukrepov v Rusiji je opozoril tudi Stanislav Kozlovski, izvršni direktor ruske Wikipedie: "Dovolj je že, da se v članku pojavijo deli o uživanju drog ali samomorih, pa besedilo takoj uvrstijo na črno listo. Tako je že dovolj, da v članku piše, da se je Jesenin obesil, Majakovski ustrelil ali da sta se Romeo in Julija zastrupila. Vse to opisuje načine samomora, kar je dovolj, da besedilo prepovedo."
V zvezi z blokado ruskih strani Wikipedie se je oglasil tudi njen ustanovitelj Jimmy Wales. "Zame je blokiranje strani bolj sprejemljivo, kot pa da bi naši sodelavci sodelovali z oblastmi pri cenzuriranju znanja. Nismo slabotni, temveč smo močni, zato nam ni treba skrbeti za strahopetne politike," je dejal.
To pomeni, da članka o kajenju kanabisa nikakor ne bodo spremenili in bo torej ostal na ruski črni listi.