Četrtek, 21. 5. 2015, 21.27
3 leta, 1 mesec
Realnost Turškega toka
Ob razglasitvi ukinitve projekta Južni tok je Rusija pompozno naznanila gradnjo novega plinovoda, imenovanega Turški tok. Po napovedih Gazproma, glavnega investitorja v plinovod, naj bi začel delovati konec leta 2016. Torej je skrajni čas, da se začne graditi. Ob tem pa se še niti ne ve, po ozemlju katerih držav naj bi potekal plinovod.
Toda po navedbah turškega časopisa Huriyett ni znano, za kateri del plinovoda naj bi šlo, zato predvidevajo, da se izjava šefa Gazproma nanaša na del, ki je bil tako ali tako v projektu Južnega toka. Turška vlada tudi še vedno poudarja, da je bil decembra 2014 podpisan le memorandum o nameri, nikakor pa ne popolna pogodba. Po njihovih navedbah še nič ni bilo dorečeno in pogajanja še potekajo.
Grčija je še dobila opomin ZDA in Evropske skupnosti, naj se nikar ne pogaja z Rusijo o plinovodu. Rusi pa naj bi Grčiji že obljubili tri milijarde evrov v zameno za plinovod. V Makedoniji je marca rusko podjetje Strojtransgaz objavilo, da bodo začeli graditi skoraj sto kilometrov plinovoda od grške do srbske meje. S tem naj bi se izognili Bolgariji, ki je sicer tudi zainteresirana za plinovod, a bi jo pri tem lahko ustavila Evropska skupnost.
Srbija pošilja mešana sporočila o tem, ali bi imela plinovod ali ne. Če so bili v primeru Južnega toka absolutno za, zdaj, ko se resno pogajajo z Evropsko skupnostjo, kolebajo. Srbski predsednik Tomislav Nikolić je pretekli teden izjavil, da v Srbiji ne bo ruskega plinovoda, nekaj dni pozneje pa je zunanji minister Ivica Dačić po srečanju z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom dejal, da je Srbija pripravljena z Rusi podpisati dogovor o gradnji plinovoda.