Konflikt v gruzijski separatistični regiji Južni Osetiji se zaostruje. Na poti v Gruzijo je delegacija odposlancev ZDA, EU in organzacije OVSE, ki želi doseči prekinitev spopadov.
Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili je po ruskem bombardiranju gruzijske ozemlja razglasil vojno stanje in odpoklical vseh 2000 gruzijskih vojakov iz Iraka. Število žrtev je po ruskih in južnoosetijskih podatkih že več kot 1500, kar je gruzijska stran zanikala. Več kot 30.000 beguncev pa naj bi že prišlo v Rusijo.
Sakašvili: Chinvali je razdejan
Sakašvili je izjavo ruske strani o več kot tisoč civilistih, ki naj bi bili ubiti v spopadih v Chinvaliju, označil za "nezaslišano laž." Po njegovem v Chinvaliju ni "praktično nobene civilne smrtne žrtve", Chinvali pa da je razdejan zaradi ruskega bombardiranja. Moskovske izjave je označil za "resnično sovjetsko kampanjo napačnih informacij".
Gruzija je razglasila vojno stanje
Gruzijski predsednik Sakašvili je v državi razglasil vojno stanje, ki ga je potrdil tudi parlament. Nekaj ur pozneje je sam sicer predlagal prekinitev ognja, a napadi in obstreljevanja z obeh strani se nadaljujejo.
Iz Iraka na pomoč 2000 gruzijskih vojakov
Sakašvili je še v petek napovedal odpoklic le polovice gruzijskega kontingenta iz Iraka, to je 1000 vojakov, po sobotnem razvoju dogodkov in ruskem bombardiranju gruzijskega črnomorskega pristanišča Poti, strateško zelo pomembnega, saj je v bližini naftovoda Baku-Supsa in naftnega terminala Supsa, pa se bo iz Iraka vrnilo kar vseh 2000 vojakov.
Rusija in Gruzija trdita, da nadzorujeta Chinvali
V noči na soboto so se spopadi v Južni Osetiji zaostrovali, vpleteni strani pa sta posredovali protislovne podatke o stanju v južnoosetijski prestolnici Chinvaliju. Po izjavah ruskih mirovnikov naj bi bilo mesto popolnoma "osvobojeno" gruzijskih sil, Gruzija pa je trdila, da ima "popoln nadzor" nad mestom.
Ofenzivo je sprožila tudi Abhazija
Z namenom, da bi pregnala Gruzijo z edinega ozemlja še pod njenim nadzorom, je ofenzivo z zračnim in topniškim napadom sprožila tudi druga gruzijska separatistična pokrajina, Abhazija. Severni del območja soteske Kodori v tej pokrajini namreč nadzoruje Gruzija, tam so bile ob začetku ofenzive tudi prisotne gruzijske sile.
Bush je pozval Rusijo, naj preneha z bombardiranjem
Na spopade se je v soboto v Pekingu odzval ameriški predsednik George W. Bush, ki je dejal, da konflikt ogroža mir v regiji in pozval k takojšnjem končanju nasilja. Rusijo je tudi pozval, naj preneha z bombardiranjem Gruzije.
Bush se je po telefonu pogovarjal z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom. Kot so sporočili iz Kremlja, je Medvedjev dejal Bushu, da mora Gruzija umakniti svoje sile iz Južne Osetije, da bi se tam končali spopadi. Dejal je še, da mora Gruzija podpisati pravno zavezujoč sporazum o neuporabi sile. Medvedjev je izrazil tudi upanje, da bodo ZDA pomagale pritisniti Gruzijo v to smer, in dodal, da je Rusija morala posredovati za zaščito svojih državljanov in vzpostavitev miru
V prihodnjih dneh se bo sestala EU
Na dogajanje se je poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski odzval s pozivom k izrednemu srečanju EU. Za sklic srečanja, ki se bo predvidoma zgodilo v prihodnjih dneh, je prosil francoskega kolega Bernarda Kouchnerja.
Varnostni svet ZN v petek ni uspel sprejeti odločitve glede Gruzije, čeprav je velika večina članic najpomembnejšega organa svetovne organizacije zahtevala takojšnjo prekinitev spopadov. Ruski veleposlanik Vitalij Čurkin je pozive zanemaril in od Gruzije zahteval opravičilo za agresijo na Južno Osetijo.
Putin prispel v Severno Osetijo
Ruski premier Vladimir Putin je prispel v Severno Osetijo, rusko republiko, ki meji na gruzijsko separatistično pokrajino Južno Osetijo. Putin naj bi v Vladikavkazu sklical sestanek, na katerem bo pomagal uskladiti pomoč beguncem iz Južne Osetije.
"Možnosti, da se bo Južna Osetija zopet združila z Gruzijo, so majhne"
Putin je izjavil, da so možnosti, da se bo Južna Osetija zopet združila z Gruzijo, po gruzijski vojaški akciji majhne. "Gruzija je zadala smrtni udarec svoji lastni ozemeljski celovitosti in s tem svoji suverenosti. Težko si je zamisliti, kaj bi lahko po tem prepričalo Južno Osetijo k ponovni združitvi z Gruzijo," je izjavil.
MOK: Sovražnosti v Južni Osetiji niso v skladu z olimpijskim duhom
Sovražnosti v Južni Osetiji so v nasprotju z olimpijskimi idejami, je izjavila tiskovna predstavnica Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Giselle Davies in dodala, da gre pri tem za zelo zapleten položaj. Daviesova je pojasnila, da je premirje ena od osrednjih njihovih vrednot, vendar pa bi pri tem morali nekaj storiti Združeni narodi. Kot je dodala, si MOK po njenih besedah v največji možni meri prizadeva za mir po vsem svetu.
Negotova usoda gruzijskih udeležencev OI
Gruzijski športniki zaenkrat ostajajo v Pekingu, a obstaja tudi možnost za njihov odpoklic. Gruzijski udeleženci 29. poletnih olimpijskih iger v Pekingu sicer budno spremljajo dogajanje v domovini. Objavili so tudi izjavo, v kateri so Rusijo obtožili agresije in mednarodno skupnost pozvali k posredovanju za ponovno vzpostavitev miru v Gruziji.