Aleš Žužek

Četrtek,
27. 3. 2025,
15.33

Osveženo pred

5 dni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,77

Natisni članek

Natisni članek

Signalgate Marco Rubio Pete Hegseth Donald Trump Michael Waltz

Četrtek, 27. 3. 2025, 15.33

5 dni

Prvi, ki bo odletel?

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,77
Michael Waltz | Michael Waltz oziroma Mike Waltz je nekdanji pripadnik ameriških specialnih enot, ki je bil med januarjem 2019 in januarjem 2025 član predstavniškega doma ameriškega kongresa. V Trumpovi administraciji je svetovalec za nacionalno varnost. | Foto Guliverimage

Michael Waltz oziroma Mike Waltz je nekdanji pripadnik ameriških specialnih enot, ki je bil med januarjem 2019 in januarjem 2025 član predstavniškega doma ameriškega kongresa. V Trumpovi administraciji je svetovalec za nacionalno varnost.

Foto: Guliverimage

Afera Signalgate, kot so jo poimenovali v ZDA, je zagotovo največji udarec za Trumpovo administracijo do zdaj. Vse bolj se maje stolček Trumpovemu svetovalcu za nacionalno varnost Michaelu Waltzu, ki je pred ameriškim vojaškim napadom na jemenske hutijevce v zaprti krog klepeta na aplikaciji Signal nevede povabil tudi novinarja. Waltz se je že zapletel v novo afero, saj je imel na plačilni aplikaciji Venmo odprt javni račun s svojim seznamom osebnih stikov. Številni ob izbruhu afere Signalgate opozarjajo tudi na dvojna merila udeležencev te afere: zdaj iščejo opravičila, zmanjšujejo pomen afere ali napadajo novinarje, pred leti pa so zahtevali sankcije proti Hillary Clinton, ki je kot zunanja ministrica za svojo e-pošto uporabljala svoj zasebni strežnik.

Med 11. in 15. marcem je skupina članov Trumpove administracije na aplikaciji Signal razpravljala o napadih ameriške vojske na položaje hutijevcev v Jemnu. Skupino je na aplikaciji Signal oblikoval Trumpov svetovalec za nacionalno varnost Michael Waltz. Med klepetalci so bili med drugim ameriški podpredsednik J. D. Vance, ameriški obrambni minister Pete Hegseth, ameriški zunanji minister Marco Rubio, direktorica obveščevalnih služb Tulsi Gabbard in direktor Cie John Ratcliff. Skupno je v zaupnem klepetu sodelovalo 18 članov Trumpove administracije.

Kako se je v zaupnem klepetu znašel novinar?

Zadeva ne bi prišla v javnost, če Waltz kot oblikovalec skupine iz za zdaj še nepojasnjenih razlogov (verjetno zaradi malomarnosti) v skupino najvišjih uslužbencev Trumpove administracije ne bi povabil tudi do Donalda Trumpa kritičnega novinarja in urednika medija The Atlantic Jeffreyja Goldberga. Ta se je v klepet vključil 13. marca ter je pozneje z dogodkom in vsebino klepeta tudi seznanil javnost.

Donald Trump
Novice Trump ga je označil za sprevrženo osebo. Kaj se je sploh zgodilo?

Udeleženci klepeta na čelu s Hegsethom so se na izbruh afere odzvali z napadi na Goldberga in zatrjevanjem, da vsebina klepeta ni bila pomembna oziroma da niso izdajali vojaških načrtov.

Trump javno brani Waltza …

Tudi Trump jim je stopil v bran. V torek je dejal, da Waltza ne namerava odpustiti, in ga v televizijskem intervjuju branil. Dejal je, da se je njegov svetovalec za nacionalno varnost "naučil lekcijo in da je dober človek". Trdil je tudi, da je njegovega svetovalca za nacionalno varnost nepravično napadajo.

Donald Trump za zdaj javno še podpira Waltza, v zakulisju pa naj bi bil do njega zelo kritičen. Še zlasti, ker je v zaupni klepet povabil novinarja Jeffreyja Goldberga, s katerim je Trump v zelo slabih odnosih. | Foto: Guliverimage Donald Trump za zdaj javno še podpira Waltza, v zakulisju pa naj bi bil do njega zelo kritičen. Še zlasti, ker je v zaupni klepet povabil novinarja Jeffreyja Goldberga, s katerim je Trump v zelo slabih odnosih. Foto: Guliverimage

A kot piše ameriški medij Politico, je bil Trump razburjen, ko je izvedel, da je Waltz v skupinski klepet, v katerem so razpravljali o načrtih za vojaški napad, pomotoma vključil novinarja.

… zasebno pa se jezi nad njegovo neumnostjo

Trump je bil jezen, ker je bil njegov svetovalec tako neumen, in tudi sumničav, da je imel Waltz v svojem telefonu shranjeno Goldbergovo številko, so Politicu anonimno povedali ljudje, ki so seznanjeni z dogajanjem. Trump je namreč v preteklosti Goldberga javno žalil.

Mike Waltz
Novice Svetovalec za nacionalno varnost ZDA Waltz o prenizkih izdatkih za obrambo Slovenije

Zaradi velike odmevnosti afere so ogorčeni tudi številni medijsko vplivni podporniki Trumpa in republikancev. Politico med drugim omenja britanskega novinarja Piersa Morgana, desničarsko vplivnico Lauro Loomer, konservativno komentatorko Tomi Lahren in desničarskega vplivneža Davida Portnoya.

Pozivi, naj Trump odpusti Waltza

Če Tomi Lahren pravi, da kljub veliki napaki ni treba nikogar odpustiti, pa Morgan omenja, da bo moral Trump nekoga hudo kaznovati. Najdlje je šel Portnoy, ki meni, da bi Trump moral odpustiti Waltza: "Trump, morda imaš rad Michaela Waltza. Imaš rad Peta Hegsetha – morda imaš rad te fante. A nekdo mora iti dol. Zame je to Michael Waltz."

Ne preseneča, da je tudi Trump postal javno vse manj naklonjen Waltzu. Med podpisom izvršnega ukaza v sredo zvečer je Waltza pogojno okrivil za afero, medtem ko je še naprej odločno branil Hegsetha: "Mislim, da je Mike Waltz rekel, da je prevzel odgovornost. Mislim, da nima (afera, op. p.) nobene zveze z nikomer drugim. Bil je Mike. Ne vem, ugibam. Vedno sem mislil, da je bil Mike." Popolno odgovornost za afero je v oddaji na Fox News prevzel tudi Waltz.

Waltz se zaplete v novo afero z občutljivimi podatki

Da bi položaj za Waltza postal še bolj neprijeten, je izbruhnila še ena afera, ki je povezana z njim in je podobno kot Signalgate primer površnega razkrivanja občutljivih podatkov. Ameriški medij Wired je v sredo objavil, da sta Waltz in Susie Wilis, vodja osebja v Beli hiši, na aplikaciji za plačevanje Venmo odprla računa, ki sta bila javna.

Waltzev račun je vključeval njegov seznam prijateljev, na katerem je 328 oseb. Med njimi so njegovi sodelavci v Beli hiši, novinarji ter politiki. Ti podatki so seveda zanimivi za tuje obveščevalne službe. Šele ko so novinarji poslali vprašanja Waltzu, je ta svoj račun na Venmu iz javnega, torej dostopnega vsem, v sredo popoldne spremenil v zasebnega. Podobno je storila Susie Wilis.

Dvojna merila: kaj so govorili v preteklosti in kaj danes

Člani Trumpove administracije, ki so sodelovali v zdaj že razvpitem klepetu na aplikaciji Signal, so tarča kritik medijev in demokratske opozicije tudi zaradi dvojnih meril. Pred volitvami leta 2016 je bil pomemben del Trumpove kampanje napad na njegovo demokratsko tekmico Hillary Clinton, ker je kot zunanja ministrica za svojo elektronsko pošto uporabljala svoj zasebni strežnik.

Ameriški medij Time je tako zbral izjave Trumpa in udeležencev Signalovega klepeta v času afere Hillary Clinton z elektronsko pošto in v času Signalgata. Trump tako danes zmanjšuje pomen afere Signalgate, češ da se v bistvu ni zgodilo nič in da je pomembno samo to, da je bil napad na hutijevce uspešen.

Leta 2016 pa je Trump trdil, da je Hillary Clinton ogrožala varnost Američanov in da je ameriški sistem skorumpiran, ker zaradi uporabe zasebnega strežnika ni sedla na sodne klopi. Julija 2016 je Trump na shodu celo javno pozval Rusijo, naj najdejo domnevno manjkajočih 30 tisoč e-pisem Hillary Clinton.

Tudi Waltz, ki je zakuhal afero Signalgate, je bil v preteklosti neprizanesljiv do Hillary Clinton. "Kako to, da lahko Hillary Clinton izbriše 33 tisoč vladnih e-poštnih sporočil na zasebnem strežniku, predsednik Trump pa je obtožen, ker ima dokumente, ki bi jih lahko razveljavil?" se je Waltz spraševal junija 2023 zaradi obtožbe proti Trumpu zaradi zlorabe tajnih dokumentov.

Podobno je govoril Hegseth, ki je kot novinar Fox News leta 2016 trdil, da bi morala biti Hillary Clinton v zaporu, ker je s svojim ravnanjem tujim vladam omogočila, da pridejo do obveščevalnih podatkov.

Zunanji minister Rubio, ki je bolj kot ne tiho o aferi Signalgate, je leta 2016 za Fox News dejal, da ni nihče nad zakonom, niti Hillary Clinton – čeprav misli, da je. Trdil je tudi, da je to, kar je storila, popolna nepremišljenost in nesposobnost.

Vladimir Putin in Ši Džinping
Novice Je to neprijetno kitajsko sporočilo Putinu?
Ameriški dolar
Novice To je koda, ki ZDA omogoča svetovno prevlado
Vladislav Surkov, Vladimir Putin
Novice Vrnitev Putinovega čarovnika iz Kremlja: to je njegova prerokba
Alex Jones
Novice Grožnja Donaldu Trumpu: "Spet bo izbruhnila revolucija"
Carsten Breuer
Novice Izredni krizni vrh nemških generalov: "Trump je zamenjal stran"