Običajno velja, da je življenjski slog predsednika države povsem drugačen kot življenje njegovih volivcev, zato je zgodba urugvajskega predsednika vse prej kot običajna.
Leta 2009 izvoljeni urugvajski predsednik Jose Mujica močno odstopa od večine svetovnih voditeljev. Živi na kmetiji, vodo pije iz vodnjaka, mesečno se odpove večini svoje plače, varujeta pa ga le dva policista in trinoga psička Manuela.
"To je bila moja svobodna izbira"
Mujica je zavrnil luksuzno hišo, ki jo sicer država ponudi svojim voditeljem, in se odločil, da ostane na kmetiji svoje žene, ki se nahaja zunaj glavnega mesta Montevideo. Predsednik in njegova žena tako sama obdelujeta zemljo in gojita cvetje.
Strog način življenja in dejstvo, da Mujica daruje okoli 90 odstotkov svojega prihodka, kar je okoli 12 tisoč dolarjev oziroma slabih 9.500 evrov mesečno, ga je pripeljalo do tega, da je znan kot najrevnejši predsednik na svetu.
"Morda se zdi, da sem ekscentričen star mož, vendar je bila to moja svobodna izbira. Tako sem živel večino svojega življenja," pripoveduje predsednik in doda, da lahko povsem dobro živi s tem, kar ima.
Denar namenja revnim ljudem in manjšim podjetnikom
Svoje donacije Mujica namenja revnim ljudem in manjšim podjetnikom, ostane pa mu toliko, kot je povprečen urugvajski dohodek, kar je okoli 600 evrov.
Najvrednejša stvar, ki jo ima predsednik v lasti, je Volkswagen Beetle letnik 1987 in je vreden 1400 evrov. Če k temu dodamo še premoženje njegove žene, ki znaša okoli 168 tisoč evrov (zemlja, traktorji in hiša), je to še vedno tretjina manj, kot znaša premoženje urugvajskega podpredsednika Danila Astoria in le tretjina premoženja bivšega predsednika Tabareja Vasqueza.
V zaporu je preživel 14 let
Mujica je sicer šestdeseta in sedemdeseta leta preživel z urugvajsko levičarsko gverilsko skupino Tupamaros, ki se je zgledovala po kubanski revoluciji.
Bil je šestkrat ustreljen in preživel 14 let v zaporu. Osvobojen je bil leta 1985, ko se je Urugvaj vrnil k demokraciji.
Kot je povedal Mujica, so leta v zaporu spremenila oziroma preoblikovala njegov pogled na svet.
Mujica: Ne počutim se revnega
"Veljam za najrevnejšega predsednika, vendar se ne počutim tako. Revni ljudje so tisti, ki delajo le za to, da bi obdržali svoj razkošen življenjski slog in si želijo vedno več in več," pravi Mujica.
"To je povezano s svobodo. Če nimaš veliko premoženja, potem ti ni treba celo življenje delati kot suženj zato, da bi ga obdržal, in zato imaš tudi več časa zase," pojasnjuje.
Kljub široki podpori deležen tudi kritik
Čeprav je prepad med Mujico in preostalimi svetovnimi voditelji velik, pa to ne pomeni, da je sam kaj bolj odporen na vzpone in padce političnega življenja.
"Predsednik Mujica ima veliko simpatizerjev zaradi njegovega načina življenja, vendar pa ga to ne obrani pred kritiki na račun dela vlade," pravi Ignacio Zuasnabar, urugvajski politični analitik.
Urugvajska opozicija pravi, da se gospodarska blaginja v državi še ne odraža v javni upravi, zdravstvu in šolstvu in prvič po njegovi izvolitvi leta 2009 je predsednikova priljubljenost padla pod 50 odstotkov.
Podpira razprave o legalizaciji marihuane
To leto je bilo še posebej pestro zaradi dveh kontroverznih potez. Urugvajski kongres je nedavno sprejel zakon, ki dovoljuje splav v nosečnosti do 12 tednov. Za razliko od njegovih predhodnikov pa Mujica na zakon ni dal veta.
Predsednik prav tako podpira razprave o legalizaciji marihuane, saj meni, da "uporaba marihuane ni najbolj zaskrbljujoč problem, povezan s preprodajo drog".
Leta 2014 po zakonu ne more ponovno kandidirati za predsednika
Čeprav ga meritve priljubljenosti ne skrbijo, pa urugvajski zakon pravi, da na volitvah leta 2014 ne sme ponovno kandidirati.
Pričakovati pa je tudi, da se bo pri svojih 77 letih upokojil. Takrat bo upravičen do državne pokojnine in za razliko od nekaterih dozdajšnjih predsednikov se ne bo tako težko navadil na nižji mesečni dohodek.