Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
28. 10. 2014,
19.45

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Italija mafija Giorgio Napolitano

Torek, 28. 10. 2014, 19.45

1 leto, 2 meseca

Pakt med mafijo in državo: na sojenju tudi italijanski predsednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Italijanski predsednik Giorgio Napolitano je pričal na sojenju o domnevnem paktu, ki naj bi ga v 90. letih v Italiji sklenili visoki politiki, vrh policije in šefi sicilijanske mafije Cosa Nostra.

Kot trdi državno tožilstvo v Palermu, je bil cilj pakta ustaviti bombne in druge napade Cosa Nostre. V zameno so visoki politiki za kakšnih 400 mafijcev omogočili ugodnejše zaporne pogoje. V nekaterih primerih so celo odpravili obsodbe sodišč, obljubili so tudi spremembe zakonodaje v korist mafije.

Napadi so naenkrat ponehali – dogovor je bil sklenjen V času, ko naj bi tajni pogovori že potekali, sta bila leta 1992 umorjena protimafijska sodnika Giovanni Falcone in Paolo Borsellino. Sledila je vrsta mafijskih napadov v več mestih, v enem od njih je bilo maja 1993 v Firencah ubitih pet ljudi. Leto pozneje so napadi naenkrat ponehali in tožilstvo sklepa, da so vmes dosegli dogovor.

Tožilstvo Napolitanu ne očita sodelovanja v pogovorih 89-letni Napolitano, ki je od leta 2006 predsednik Italije, je v letih 1992–1994, ko naj bi se sklepal omenjeni "pakt o nenapadanju", predsedoval spodnjemu domu italijanskega parlamenta. Sodelovanja pri tajnih pogovorih z mafijo mu tožilstvo ne očita. Kot so po pričanju sporočili iz njegovega urada, je predsednik danes na vsa vprašanja odgovarjal z "največjo transparentnostjo in zbranostjo". Obenem so pozvali k čim hitrejši objavi prepisa pričanja. To je namreč potekalo za zaprtimi vrati.

O pogovorih naj ne bi vedel ničesar Napolitana so zaslišali v predsedniški palači Kvirinal v Rimu in ne na sodišču v Palermu, kjer sicer poteka sojenje. Pogovor je trajal tri ure in pol. V ta namen je v Kvirinal prišlo približno 40 ljudi, med njimi sodniki, tožilci in odvetniki. Eden od prisotnih je pozneje povedal, da je predsednik danes zatrdil, da o domnevnih dogovorih med politiko, policijo in mafijo ni vedel ničesar.

Napolitano je prvi predsednik, ki je na sojenju nastopil kot priča Predsednik države v Italiji uživa imuniteto in še nikoli do zdaj ni nastopil kot priča na kakšnem sojenju v kazenskih zadevah.

Tožilce zanima pismo, ki ga je prejel predsednik Tožilce v tem primeru sicer posebej zanima pismo, ki ga je Napolitano prejel od svojega pravnega svetovalca Lorisa D'Ambrosia, malo preden je ta leta 2012 umrl zaradi srčnega napada. V pismu D'Ambrosio med drugim zavrača obtožbe, da je skušal posegati v preiskavo o domnevnem paktu med mafijo in državo, s čimer naj bi ščitil nekdanjega notranjega ministra Nicolo Mancina, ki je med obtoženimi na sojenju. Mancino, ki krivdo zanika, je Napolitana tudi sam štirikrat klical po telefonu, zato tožilce zanima, o čem sta govorila.

Sodbe ne bo pred letom 2015 Na sojenju je sicer obtoženih deset vidnih mafijcev, visokih karabinjerjev in politikov, med njimi poleg D'Ambrosia dolgoletni mafijski šef Salvatore Riina, ki se ga je zaradi velike krvoločnosti prijel vzdevek Pošast, ter nekdanji senator in zaupnik nekdanjega premierja Silvia Berlusconija Marcello Dell'Utri. Sojenje traja že več kot leto dni, pred tem je tožilstvo za preiskavo potrebovalo več kot štiri leta. Sodbe se ne pričakuje pred koncem leta 2015, nato pa bodo nanjo mogoče še pritožbe.

Ne spreglejte