Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
30. 8. 2008,
8.38

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 30. 8. 2008, 8.38

8 let, 7 mesecev

Ovse z ostrimi očitki na račun Gruzije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) so podali ostre kritike na račun Gruzije ob izbruhu gruzijsko-ruskih sovražnosti, poroča nemški tednik Der Spiegel.

Tednik, ki bo izšel v ponedeljek, se pri tem sklicuje na poročila, ki jih je neformalno prejela nemška vlada. Ovse: Gruzija je vojaški napad intenzivno pripravljala Po navedbah Der Spiegla so vojaški opazovalci Ovseja z območja Kavkaza poročali, da je Gruzija intenzivno pripravljala vojaški napad na separatistično regijo Južno Osetijo. Napad naj bi začela, preden so ruski tanki vstopili v predor Roki, ki v kavkaških gorah rusko ozemlje povezuje z Južno Osetijo. Poročila opazovalcev govorijo tudi o morebitnih gruzijskih vojnih zločinih, vključno z ukazom napadov na speče južnoosetijske civiliste.

Medvedjev Evropo pozval, naj v Gruzijo pošljejo več opazovalcev Stalni svet Ovseja je v torek sprejel odločitev o takojšnji napotitvi 20 vojaških opazovalcev v Gruzijo. Po navedbah predsedujočega Ovseju, finskega zunanjega ministra Alexandra Stubba, naj bi ti v Gruzijo dopotovali do ponedeljka. Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev pa je danes evropske države pozval, naj v Gruzijo pošljejo več opazovalcev. Kot so sporočili iz Kremlja, Moskva "poziva k napotitvi dodatnih opazovalcev Ovseja na varnostna območja in vzpostavitvi neodvisnega pregleda dejanj gruzijskega vlade".

Putin: Ruska vojska v tamponskih conah ne bo ostala dolgoročno Ruska vojska v tamponskih conah okrog gruzijskih separatističnih pokrajin Abhazije in Južne Osetije ne bo ostala dolgoročno, pa je v petek dejal ruski premier Vladimir Putin. Putin je še dodal, da bo Moskva svoje vojake iz omenjenih con umaknila, ko se bo situacija umirila. Posredovanje opazovalcev Evropske unije in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) na konfliktnem območju je po Putinovih besedah s strani Rusije zaželeno. "Tudi mi bomo pomagali Južni Osetiji pri zaščiti lastnih meja," je dejal ruski premier.

Ob tem je besede, da so ruski intervenciji v Južni Osetiji botrovali drugi razlogi in ne zaščita tamkajšnjih prebivalcev, označil za "laž". Če bi bilo to res, "bi bili mi tisti, ki bi sprožili to vojno, vendar je nismo", je še dodal. Nekdanji ruski predsednik je ob tem bojazen Zahoda pred morebitno invazijo Rusije na ukrajinski polotok Krim zavrnil kot "provokacijo". "Meje Ukrajine smo priznali že davno," je pojasnil Putin.

Putin: EU naj zavzame "pameten položaj" Pred ponedeljkovim izrednim vrhom EU pa je Putin slednjo pozval, naj zavzame "pameten položaj". "Vprašanje sankcij za nas ni nepomembno. Upamo, da bo prevladal razum," je še dejal. Putin je EU tudi pozval, naj bo na ponedeljkovem srečanju "resnično objektivna".

Zaenkrat brez sankcij proti Rusiji EU naj bi na ponedeljkovem vrhu sicer obsodila ravnanje Moskve, vendar pa evropski voditelji po navedbah neimenovanega predstavnika francoskega predsedstva EU ne bodo sprejeli sankcij proti Rusiji. Kot je pojasnil omenjeni vir, "čas za sankcije še ni prišel". Sankcije naj bi po poročanju dpa zavrnile Španija, Bolgarija, Grčija in Nemčija.

Gruzija v "izogib destabilizaciji" uvaja ostrejše zakone Gruzija bo uvedla ostrejše zakone, s čimer želi spričo nedavnega izbruha sovražnosti z Rusijo preprečiti destabilizacijo države, je po današnjem poročanju gruzijskih medijev napovedal gruzijski predsednik Mihail Sakašvili. Pri tem ni izdal podrobnosti, za kakšne ukrepe naj bi šlo.

Ne spreglejte