Torek, 14. 1. 2014, 9.20
4 leta, 11 mesecev
Olimpijske igre prepovedi, preverjanja in potrpežljivosti
Ruska služba za letalski promet je zaostrila varnostne ukrepe na ruskih letališčih. Poslej je v letalo v osebni prtljagi prepovedano vnašati tekočine in pripomočke za osebno higieno, ampak jih bo treba pustiti v kovčkih, ki se oddajo ob prijavi na let. Izjema so lahko le nujno potrebna zdravila in "drugi predmeti za opravljanje življenjskih funkcij". Pri čemer pa ukrep v prislovični maniri ruske birokracije ne določa natančno, kaj je mišljeno pod tem, pišejo v spletni izdaji ruske službe BBC.
Družba Aeroflot je potnikom na primer priporočila, da naj imajo za zdravila, ki se jim zdijo nujno potrebna, pri sebi potrdilo od zdravnika. Predvsem pa je za potnike morda najboljši nasvet, da se ob vseh potrebnih papirjih, kot so viza, navijaška akreditacija (ki jo je treba aktivirati na prizorišču iger in je še ena ruska posebnost) itn., oborožijo z veliko mero potrpežljivosti ob verjetnem intenzivnejšem preverjanju na ruskih letališčih in posledično večjih vrstah in čakanju.
"Ukrepi veljajo, dokler ne bo zmanjšana nevarnost tveganja terorističnih napadov," dodaja minister Sokolov, v praksi pa to pomeni, da so povezani z olimpijskimi in paraolimpijskimi igrami v Sočiju in naj bi veljali do 21. marca letos. Ukrepi so odgovor na nedavne teroristične napade v Volgogradu in dejstvo, da so napadalci uporabili doma izdelana eksplozivna sredstva.
"Zdajšnji varnostni ukrepi na letališčih so koristna preventiva, toda daleč od tega, da bi bili stoodstotno zanesljivi," pravi Philip Baum, direktor britanske družbe Green Light in urednik britanskega časopisa Aviation Security International. Po njegovem varnostne službe na nevarnosti reagirajo šele po tem, ko se zgodijo tragične posledice, morale pa bi jih predvideti.
Kot primer navaja vsem dobro znano eksplozijo letala Pan Am nad škotskim Lockerbiejem leta 1988. Šele po njej so se letalske družbe začele bolj resno ukvarjati z rentgenskim pregledovanjem prtljage. "Šele po 11. septembru pa so letalske družbe začele izvajati politiko zaprtih vrat pilotske kabine na letalu in prepoved vnosa ostrih predmetov v osebni prtljagi," še poudarja Baum. Meni, da bodo ukrepi proti teroristom učinkoviti šele takrat, ko se bodo tisti, ki skrbijo za varnost na letališčih, postavili v vlogo teroristov in predvideli, kakšne so in bodo v prihodnje njihove namere in metode.
Kot še navaja, so na nekaterih letališčih uvedli tudi "skeniranje" človeških teles, kljub nekaterim moralnim pomislekom. "Na letališčih po svetu še nikjer na obstaja tehnologija, ki bi razkrila, kaj je skrito v notranjosti človeškega telesa. Skrivanje narkotikov znotraj telesa pogosteje uporabljajo tihotapci mamil in to prakso lahko kmalu začnejo tudi teroristi," še poudarja Baum.