Sreda, 2. 12. 2015, 10.48
8 let, 7 mesecev
Nemčija je besna, Grčiji grozi, da jo bodo vrgli iz schengna
Znotraj EU se krepi nezadovoljstvo zaradi nasprotovanja Grčije, da bi sprejela pomoč od zunaj, poroča britanski časnik Financial Times (FT). Nekateri vodilni predstavniki EU menijo, da je grožnja z izključitvijo Grčije iz schengena edino sredstvo, s katerim bi grškega premierja Aleksisa Ciprasa prepričali, da izpolni svoje obljube in sprejme pomoč EU.
Če bo EU uresničila svojo grožnjo, bo začasna izključitev Grčije iz schengna prva po letu 1985, ko je nastalo schengensko območje.
EU in Turčija sta na nedeljskem vrhu v Bruslju dosegli dogovor o reševanju begunske in migrantske krize. Turčija bo okrepila prizadevanja za zajezitev migracijskega toka in boj proti tihotapcem z migranti, v zameno pa bo od EU prejela tri milijarde evrov pomoči, oživitev pristopnih pogajanj in pospešitev vizumske liberalizacije.
Nemčija pa se je s Turčijo mimo dogovora, sklenjenega v nedeljo na vrhu v Bruslju, dogovorila še, da bodo iz Turčije v EU pripeljali med 400- in 500 tisoč beguncev in migrantov iz Sirije, nato pa da bo Berlin izsilil od drugih držav, da sprejemjo določeno število Sircev, je razkril Orban
Orban verjame, da bo tajni dogovor pod vodstvom Nemčije, da bi sirske begunce iz Turčije pripeljali neposredno v EU, razkrit kmalu. Podoben predlog so evropski voditelji prejšnji mesec na Malti zavrnili, potem ko so nekateri voditelji zagorzili z uporabo svoje pravice do veta, a po besedah madžarskega premierja bodo načrt v Berlinu obelodanili že ta teden.
"Slovaška je uradno vložila tožbo proti Svetu EU, na najvišjem sodišču v Luxembourgu. Sodba izpodbija t. i. obvezne kvote, ki jih je EU sprejela septembra," je izjavil Fico.
Ob tem je zahteval, da sodišče, ki razsoja v sporih o interpretaciji in uresničevanju evropske zakonodaje, razveljavi to odločitev, jo razglasi za neveljavno in od Sveta zahteva plačilo stroškov sodnih postopkov. V skladu s sistemom kvot bi morala Bratislava sprejeti slabih 2300 migrantov. Fico je danes ta sistem označil za popoln polom in dodal, da je treba najti drugo pot za reševanje vprašanja dotoka migrantov v EU.
"Ne bi smeli vzbujati lažnega upanja," je na skupni novinarski konferenci z Ganijem dejala Merklova. Kot je pojasnila, je Nemčija iz humanitarnega vidika dolžna pomagati Afganistancem, ki so sodelovali z nemškimi oboroženimi silami ali drugimi nemškimi organi v Afganistanu ter so se zaradi tega znašli v nevarnosti.
"A tisti, ki so prišli v Nemčijo izključno iz ekonomskih razlogov, nimajo pravice do azila v državi," je izpostavila in dodala, da bodo te prišleke vrnili v domovino.