Zunanji ministri članic zveze Nato, med njimi vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar, so v Bruslju po dolgotrajni razpravi vendarle sprejeli odločitev za ponoven zagon formalnih odnosov z Rusijo.
"Prvo srečanje naj bi bilo čim prej po aprilskem vrhu, predvidoma pred poletjem," je povedal minister Žbogar.
"Temeljne razlike ostajajo"
Ob vztrajanju pri tem, da "temeljne razlike ostajajo", so ministri članic Nata dosegli dogovor, da ponovno vzpostavijo formalne odnose z Rusijo v okviru Sveta Rusije in Nata (NRC), je naznanil generalni sekretar zavezništva Jaap de Hoop Scheffer. "Rusija je pomemben igralec, globalni igralec. To, da ne govorimo z njo, sploh ni opcija," je poudaril.
De Hoop Scheffer je sicer že ob začetku zasedanja pozval k prenovljenim formalnim odnosom z Rusijo. Kljub resnim razlikam v pogledih zveze Nato in Rusije, sploh glede Gruzije, imamo očitne skupne interese z Rusijo, na primer Afganistan in boj proti terorizmu, je poudaril.
Vzpostavitvi odnosov z Rusijo je najostreje nasprotovala Latvija
Ministri so tako sprejeli odločitev o ponovnem zagonu delovanja NRC, temeljnega foruma za sodelovanje med stranema, ki je bilo zamrznjeno lani po dogodkih v Gruziji. Odločitev, ki ji je najostreje nasprotovala Litva, je bila dosežena po dolgi razpravi pod pogojem, da bo NRC razpravljal tudi o temah, ki niso po volji Rusiji.
Nato bo vztrajal pri stališčih glede Gruzije
Na koncu je bilo tako po besedah ministra Žbogarja doseženo soglasje ob poudarku, da se bo v pogovorih z Rusijo vztrajalo tudi pri vseh stališčih Nata glede Gruzije ter zasedenosti Južne Osetije in Abhazije, ki so različna od pogledov Rusije. "Ob poudarku, da se bo na to opozarjalo, da se bo opozarjalo na izvajanje obvez s strani Rusije," je poudaril minister.
Žbogar: Govorilo se bo tudi o stvareh, ki niso po volji Rusiji
"To je zadovoljilo vse članice. Dogovor, da ponovna vzpostavitev odnosov ne bo videna kot koncesija Rusiji, ampak kot nekaj, za kar imata interes obe strani, in da se bosta strani na tem svetu pogovarjali tudi o stvareh, ki niso po volji Rusiji," je ob robu zasedanja ministrov še pojasnil vodja slovenske diplomacije. "Potrebne so nove vsebine, od Afganistana in neproliferacije do energetske varnosti. Nove teme, ki bodo razširjale področje sodelovanja med Rusijo in Natom," je poudaril minister.
Dogovor o ponovnem zagonu odnosov Nata z Rusijo na veleposlaniški in ministrski ravni je bil pogoj za srečanji komisij Nata in Ukrajine ter Nata in Gruzije, ki pa sicer naj ne bi prinesli bistvenih odločitev.
Sodelovanje je bilo prekinjeno po vojni v Gruziji
Sodelovanje v okviru Sveta Nata in Rusije, ki je glavni forum za neposredno razpravo med zavezništvom in Rusijo, je bilo prekinjeno po vojni v Gruziji avgusta lani ter po ruskem priznanju neodvisnosti gruzijskih separatističnih pokrajin Južne Osetije in Abhazije. Nato sicer poudarja, da še vedno podpira ozemeljsko celovitost Gruzije.