Torek, 25. 3. 2014, 7.49
8 let, 7 mesecev
Na sled malezijskemu letalu prišli s pomočjo matematičnega modela
Mojstrska analiza peščice šibkih signalov, ki jih je pogrešano malezijsko letalo poslalo britanskemu satelitu, je bila za oblasti dovolj, da so iz tega sklenile, da je boeing 777 strmoglavil v južni Indijski ocean. Kot je povedal malezijski premier, analize takšnega tipa niso uporabili še v nobeni preiskavi te vrste, piše portal firstpost.com.
Preiskovalci, ki se ukvarjajo s skrivnostnim izginotjem boeinga 777, zdaj trdijo, da je bilo letalo uporabljeno v samomorilski akciji.
Težava pri iskanju pa ni samo slabo vreme, pač pa tudi velikost področja iskanja – več kot tri milijone kvadratnih kilometrov površine na enem izmed najbolj odročnih področjih na svetu.
"Ne bomo iskali igle v senu," je dejal Mark Binskin, podpredsednik avstralskih obrambnih sil. "Še vedno namreč poskušamo najti seno," je pojasnil.
Premierjeve besede je potrdil tudi izvršni direktor letalskega prevoznika Malaysia Airlines, lastnika pogrešanega letala, Ahmad Jauhari Yahya. "Ne vemo, zakaj, ne vemo, kako se je zgodila ta grozna tragedija. Novica, ki je bila objavljena sinoči in prenesena družinam, je realnost, s katero se moramo soočiti in jo sprejeti," je dejal.
Novica o usodi njihovih bližnjih jih je samo še dodatno prizadela in razburila. Okoli 200 se jih je zato zbralo na protestu. Del krivde za strmoglavljenje pripisujejo malezijskim oblastem in letalskemu prevozniku Malaysia Airlines.
"Hočemo resnico!" in "Zakaj ste nas pustili tako dolgo čakati?" je po poročanju kitajskih državnih medijev pisalo na transparentih, ki so jih svojci prinesli s seboj. Spisali so tudi izjavo, v kateri letalski družbi, vladi v Kuala Lumpurju in malezijski vojski očitajo, da so skušale prikriti resnico, da so lagale njim in vsemu svetu ter da so iskanje vodile napačno.
Kritike letijo tudi na družbo Malaysian Airlines, ker naj bi nekatere svojce kar z SMS-sporočili seznanila, da strmoglavljenja ni preživel nihče.