Ponedeljek, 18. 8. 2008, 10.15
8 let, 7 mesecev
Mušaraf napovedal svoj odstop
"Potem ko sem preučil razmere in se posvetoval s svetovalci ter političnimi zavezniki, sem se odločil, da odstopim," je dejal Mušaraf in dodal, da svojo prihodnost prepušča v roke pakistanskega ljudstva. Kot je sicer poudaril, nobene od obtožb njegovih nasprotnikov, ki zahtevajo njegov odstop, ni mogoče dokazati, saj ni nikoli naredil ničesar zase, pač pa "le za Pakistan".
Mušaraf zanikal vse obtožbe
Mušaraf je v nagovoru na pakistanski televiziji sicer zanikal vse obtožbe, ki jih je opozicija izrekla proti njemu. "Niti ene od obtožb ni mogoče dokazati, saj nisem ničesar delal v svojo korist, pač pa v korist Pakistana," je dejal Mušaraf. Pakistan naj bi pod njegovo oblastjo postal na svetovnem zemljevidu pomembna država, v kateri vladajo red, mir in demokracija ter spoštovanje človekovih pravic.
Pakistan se sooča s propadajočim gospodarstvom
V nagovoru je Mušaraf med drugim omenil mnoge težave, s katerimi se sooča Pakistan, vključno s propadajočim gospodarstvom. "Molim, da bo koalicija ustavila to 'padanje navzdol' in državo izvlekla iz krize," je poudaril pakistanski predsednik. Iz njegovega nagovora sicer ni bilo mogoče razbrati, ali bo po odstopu ostal v državi ali bo odšel v izgnanstvo.
Mušarafova priljubljenost je upadla lani, potem ko je poskusil odstaviti pravosodnega ministra, državo pa je zajel tudi val samomorilskih bombnih napadov talibanov, v katerih je bila med drugim ubita vodja opozicije in nekdanja pakistanska premierka Benazir Buto. Zatem je Mušaraf v državi uvedel izredne razmere, da bi na ta način preprečil pakistanskemu sodišču, da razveljavi njegovo vnovično izvolitev na položaj predsednika. To mu je sicer uspelo, a so bili njegovi politični zavezniki nato poraženi na februarskih parlamentarnih volitvah.
V nedeljo so stranke nato napovedale, da so že pripravile predlog za odstavitev Mušarafa, ki naj bi ga še ta teden predložile nacionalnemu parlamentu. Med obtožbami, ki naj bi bremenile Mušarafa, naj bi bile tudi kršitve ustave in slabo vodenje države.
Moskva je izrazila upanje, da Mušarafova poteza ne bo povzročila nemirov v Pakistanu. "Rusija upa, da odhod pakistanskega predsednika ne bo imel negativnih posledica za politično stabilnost za ta veliko azijsko nacijo," so na ruskem zunanjem ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost. Ob tem so izrazili tudi upanje, da razmere v Pakistanu ne bodo presegle ustavnih omejitev in ostale znotraj meja javnega reda in miru.
V imenu nemškega zunanjega ministrstva je spregovoril tiskovni predstavnik Stefan Bredohl, ki je izrazil pričakovanje, da bo prihodnji pakistanski predsednik pomagal pri zagotavljanju stabilnosti v Pakistanu sosednjemu Afganistanu, se boril proti terorizmu in podpiral demokracijo. Na redni novinarski konferenci nemške vlade je Bredohl še poudaril, da je za Zahod ključnega pomena, da ima v Islamabadu partnerja, ki prispeva k miru in razvoju v regiji.
Iz Pariza so sporočili, da so Mušarafov odstop "vzeli na znanje" in Pakistan ob tem pozvali k spoštovanju ustave in pravne države. Namestnik tiskovnega predstavnika francoskega zunanjega ministrstva Frederic Desagneaux je ob tem izrazil upanje, da se bosta pakistanska vlada in novi predsednik uspela soočiti s številnimi izzivi v Pakistanu.
Japonski premier Jasuo Fukuda je izrazil pričakovanje, da v luči Mušarafovega odstopa v "vojni proti terorizmu" pod vodstvom ZDA ne bo prišlo do takojšnjih sprememb. "Pričakujem k večjemu druge spremembe, vendar zdaj ni čas, da bi jih napovedoval oziroma razpredal o njih," je dejal Fukuda. Japonska je sicer v vojni proti terorizmu ena večjih donatork Pakistanu, sicer tesnemu zavezniku ZDA, kljub zaskrbljenosti glede pakistanskega jedrskega orožja, javnih nemirov in demokratičnega procesa.