Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Torek,
21. 10. 2014,
11.22

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 10. 2014, 11.22

8 let, 12 mesecev

Mož, ki je napovedal svetovno finančno krizo, spet svari

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Nourielu Roubiniju številni pravijo črnogled, toda ni se zmotil, ko je že leta 2004 napovedal finančno krizo, ki je izbruhnila leta 2008. Zdaj ta ameriški ekonomist svari svet pred novim zlomom.

Leta 2004 se je zdelo, da ameriško in svetovno gospodarstvo čaka samo še pot navzgor v rožnato prihodnost, saj so centralne banke s poceni denarjem zalivale trge (poceni evro je na primer v Sloveniji povzročil razmah t. i. tajkunskih odkupov podjetij). Svet, kot ustvarjen za optimiste.

Črnogled v optimističnih časih Toda takrat 46-letni profesor ekonomije na newyorški univerzi ni bil tako optimističen. Napovedal je zlom ameriškega nepremičninskega trga in posledično svetovno finančno krizo. To je bil Roubini. In dogodki v prihodnjih letih so njegove črnoglede napovedi potrdili.

Roubini zdaj svari pred svetovnim zlomom trgov, in sicer zaradi verižne reakcije, ki jo lahko sproži izbruh kakšne krize, piše nemška spletna stran Finanzen100. Kot leta 2004 tudi zdaj ni videti, da je pred vrati zlom. Je to le zatišje pred viharjem?

Nepričakovan dogodek lahko sproži verižno reakcijo Kljub krizi na Bližnjem vzhodu, kjer grozi Islamska država, je nafte dovolj in naftne krize ni na vidiku, delnice na delniški trgih bolj ali manj rastejo, finančni trgi, kot kaže, tudi ne pričakujejo, da se bo ukrajinska kriza še bolj zaostrila, za pomirjenje skrbi tudi ekspanzivna denarna politika centralnih bank v industrijsko razvitih državah.

Trgi so trenutno samozadovoljni, pravi Roubini, ki pa opozarja, da lahko kakšen nepričakovan dogodek kot iskra zaneti svetovni požar. Takrat lahko trgi zgrmijo s svojega samozadovoljnega položaja, kar bo sprožilo svetovni zlom.

Teroristični napad islamistov, kitajski protesti, ukrajinska kriza … Takšen nepričakovan dogodek je lahko morebitni teroristični napad Islamske države v ZDA ali Evropi. Tudi zaostrovanje krize v Ukrajini ali krize v Siriji, kjer se islamisti srdito spopadajo za nadzor nad mestom Kobane, je lahko takšen nepričakovan dogodek.

Dejavnik tveganja so tudi protesti na Kitajskem oziroma v Hongkongu, t. i. dežnikarska revolucija, še zlasti če se bo pojemanje kitajske gospodarske rasti še povečalo.

Kitajski zmanjkuje sape Kot ugotavlja ameriški ekonomist, so že zdaj nemiri na razvijajočih se trgih (Turčija, Argentina ali Tajska) sovpadali s pojemanjem kitajskega vzpona. To kitajsko pojemanje pa je bilo čutiti tudi v razvitih gospodarstvih.

Svetovni dejavnik tveganja, ki lahko pripelje do zloma trgov, sta lahko prezgodnji ali preveč hitri dvig ključne obrestne mere in morebitna ponovna recesija v evroobmočju, ki bo znova zamajala evro.

Kot pred prvo svetovno vojno? Sovplivanje med svetovnimi dejavniki tveganja ter regionalnimi in lokalnimi geopolitičnimi napetostmi je lahko eksplozivna mešanica. To je tveganje, ki ga trgi za zdaj popolnoma ignorirajo.

Položaj je podoben položaju pred sto leti, pred izbruhom prve svetovne vojne. Tudi takrat so trgi možnost svetovnega spopada videli kot zanemarljivo, kot zdaj, še svari Roubini.

Ne spreglejte