Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
10. 9. 2012,
7.52

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Kosovo

Ponedeljek, 10. 9. 2012, 7.52

8 let, 9 mesecev

Konec nadzorovane neodvisnosti Kosova

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Mednarodna skupina za upravljanje Kosova (ISG) je na današnjem 16. in zadnjem sestanku odločila, da je uradno končana nadzorovana neodvisnost Kosova in mandat mednarodnega civilnega predstavnika.

Njegov urad bodo po končanih internih administrativnih opravilih zaprli konec leta, so sporočili po sestanku. Ustava Kosova je s tem edini pravni okvir države. Na Kosovu torej poslej ne bo več mednarodnega civilnega predstavnika, ki ga je imenoval ISG, ostajajo pa Natove sile Kfor, ki skrbijo za varnost, in misija EU Eulex, ki najmlajši evropski državi pomaga pri nadaljnji izgradnji pravosodja, carine in policije in katere mandat so nedavno podaljšali do junija 2014. Ostaja tudi posebni predstavnik in vodja urada EU na Kosovu, nekdanji slovenski zunanji minister Samuel Žbogar.

Se pa je končalo štiri leta in pol dolgo obdobje, ko je imelo Kosovo, ki je samostojnost razglasilo 17. februarja 2008, zgolj omejeno suverenost. Mednarodna skupnost je namreč lahko prek civilnega predstavnika popravljala zakone in druge odločitve. Mednarodno nadzorovano neodvisnost Kosova je predvidel načrt nekdanjega posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija iz leta 2007. K spoštovanju tega načrta se je Kosovo zavezalo ob razglasitvi neodvisnosti, ISG pa je januarja letos ocenil, da je izvajanje načrta prešlo v zaključno fazo in da je čas za končanje nadzorovane neodvisnosti.

Ahtisaarijev načrt, ki ga je Srbija po večmesečnih pogajanjih zavrnila in so ga zato uveljavili brez njene privolitve, med drugim določa zaščito manjšin, varovanje objektov Srbske pravoslavne cerkve in obširno lokalno samoupravo. Srbski premier Ivica Dačić je danes v Beogradu po poročanju srbske tiskovne agencije Beta dejal, da Srbija ne sprejema niti nadzorovane niti polne neodvisnosti Kosova in da zanjo za danes napovedana odprava nadzorovane neodvisnosti ne pomeni ničesar. "Za nas vprašanje Kosova ni rešeno, dokler na to ne pristane Srbija sama. Če ne bi bilo tako, ne bi toliko pritiskali na nas, da priznamo Kosovo," je dodal Dačić.

Samostojnost je Kosovo sicer razglasilo 17. februarja 2008. Doslej ga je priznalo 91 držav, med njimi tudi Slovenija.

Ne spreglejte