Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Petek,
30. 5. 2014,
13.12

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 30. 5. 2014, 13.12

8 let, 7 mesecev

Ko Veliki brat opazuje upornico od pasu navzdol

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vzpon totalitarnih sistemov po oktobrski revoluciji leta 1917 je navdihnil tudi številne pisatelje. Med najbolj pronicljivimi opisovalci grožnje totalitarizmov je bil Britanec George Orwell.

Pred 65 leti – junija 1949 – je luč sveta zagledal eden najbolj vplivnih romanov 20. stoletja – 1984 oziroma v izvirniku Nineteen Eighty-Four, ki ga je napisal britanski pisatelj George Orwell.

Orwell postane socialist Orwell (25. junij 1903 – 21. januar 1950), s pravim imenom Eric Arthur Blair, je imel kratko, a zanimivo življenje. Kot mladenič je bil najprej policist v tedanji britanski koloniji Burmi, nato pa se je odločil, da bo postal pisatelj.

Leta 1937 je izdal knjigo Pot v Wigan (The Road to Wigan Pier), v kateri je opisal slabe življenjske pogoje delavcev v severni Angliji, ki jih je v tridesetih letih prejšnjega stoletja hudo prizadela gospodarska kriza, in razpravo o socializmu, ki ga je zagovarjal.

Zaradi te knjige, ki jo je začel pisati leta 1936, je bil 12 let pod nadzorom britanske tajne službe. Ko so knjigo izdali, je bil Orwell že v Španiji, kjer se je v španski državljanski vojni na strani republikancev boril proti Francu.

V Španiji se bori proti fašizmu in postane tarča komunistične represije Vključil se je v enote, povezane z levičarsko stranko POUM. Toda v republikanskem taboru so oblast prevzeli komunisti, ki jim je ukazovala Stalinova Sovjetska zveza.

Komunisti so pozaprli voditelje POUM in jim sodili na montiranih procesih. Še pred aretacijami je Orwell zbežal iz Španije, zato so mu kot "trockistu" sodili v odsotnosti. Izkušnja komunistične represije ga je zaznamovala za vedno.

Postal je odločen nasprotnik diktatorskega režima, ki je vladal v komunistični Sovjetski zvezi. Če je številne negativna izkušnja s Sovjetsko zvezo odvrnila od socializma, pa je Orwell začel zagovarjati mnenje, da sistem v Sovjetski zvezi sploh ni socialističen, ampak totalitaren. Živalska farma – satirično smešenje Stalinove Sovjetske zveze Sam je zdaj poudarjal, da je zagovornik demokratičnega socializma in nasprotnik totalitarizma. Leta 1945 je izdal politično satiro Živalska farma (Animal Farm), v kateri je smešil Sovjetsko zvezo. Živali na Graščinski farmi se namreč pod vodstvom prašičev uprejo lastniku kmetije in ga izženejo (namig na rusko oktobrsko revolucijo leta 1917) ter same prevzamejo oblast.

Graščinsko farmo preimenujejo v Živalsko farmo. Na Živalski farmi začneta veljati slogana "Štiri noge dobro, dve nogi slabo" in "Vse živali so enake", toda v resnici prašiči prevzamejo oblast nad drugimi živalmi na kmetiji in se začnejo postopoma obnašati kot ljudje – nosijo oblačila, hodijo po dveh nogah ... Orwell napove prihodnost – komunisti postanejo kapitalisti Slogana se spremenita v "Štiri noge dobro, dve nogi boljše" in "Vse živali so enake, toda nekatere so bolj enake od drugih". Živali na Živalski farmi delajo še bolj trdo kot živali na drugih kmetijah, ki jih vodijo ljudje, in so slabše hranjene.

Na koncu se vladajoči prašiči popolnoma spremenijo v ljudi in Živalsko farmo preimenujejo nazaj v Graščinsko farmo. Orwell se je tako izkazal kot pronicljiv napovedovalec prihodnosti, saj realnost ni bila veliko drugačna kot v njegovi satiri.

Sovjetska zveza oziroma njen največji del je na koncu spet postala Rusija, v postsovjetski Rusiji pa imajo glavno vlogo nekdanji visoki pripadniki komunističnega režima – najdemo jih tako med novonastalimi poslovnimi oligarhi kot med političnimi oblastniki. Podobno je tudi v drugih nekdanjih komunističnih državah.

Roman 1984 opisuje totalitarno državo Oceanijo Še bolj kot po Živalski farmi je Orwell znan po romanu 1984, kjer je opisal sivino in krutost totalitarnega sistema. Velika Britanija je v romanu, ki se dogaja v prihodnosti, in sicer leta 1984, zdaj znana pod novim imenom Airstrip One in je del Oceanije, kjer vlada diktatura Partije.

Ta je prišla na oblast po Revoluciji, s katero je bil odpravljen kapitalizem. Njena ideologija se imenuje angleški socializem (english socialism) oziroma ingsoc v novoreku, ki vlada v Oceaniji.

Partija, ki obsega 15 odstotkov prebivalcev Oceanije, je razdeljena na Ožjo Partijo, politično elito, ki obsega dva odstotka prebivalcev, in Širšo Partijo. Večino, 85 odstotkov prebivalcev, sestavljajo t. i. proletarci – proli. Ti živijo v najslabših razmerah, čeprav jim Partija govori, da živijo boljše kot v kapitalizmu.

Veliki brat vas opazuje Nasploh pa v Oceaniji primanjkuje življenjskih potrebščin – namesto sladkorja uporabljajo saharin, ni dovolj britvic, primanjkuje kave, čokolade … Še najbolje živijo pripadniki Ožje Partije. Člani Partije kot posamezniki nimajo razen osebnih predmetov v lasti ničesar, kolektivno pa so lastniki vsega.

Oblikovanje partijske elite v sistemu, ki je uradno razglašal enakost in brezrazredno družbo, je bila nasploh značilnost komunističnih režimov. Kot primer: kmalu po drugi svetovni vojni se je v komunistični Jugoslaviji oblikoval poseben sloj visokih partijcev, ki ga je komunistični oporečnik Milovan Djilas označil kot novi razred.

Oblast Partije v Oceaniji, ki je v nenehnih vojnah še z dvema svetovnima totalitarnima državama – Evrazijo in Vzhodno Azijo –, uteleša Veliki brat (Big Brother), ki je v romanu podoben Stalinu in zre na prebivalce s teleekranov. V nadzorovani družbi velja slogan Veliki brat vas opazuje (Big Brother is watching you). Partija si je tudi izmislila nov jezik, t. i. novorek, ki naj bi zamenjal knjižno angleščino.

Človek, ki se poskuša upreti Partiji Glavni junak knjige je Winston Smith, ki je navzven ubogljiv uradnik v ministrstvu za resnico. To ministrstvo se – v nasprotju s svojim imenom – ukvarja z manipulacijami in s ponarejanjem zgodovine, da bi ta ustrezala partijski ideologiji in dnevni politiki.

V resnici je Smith nasprotnik sistema in želi sistem uničiti. Zaljubi se v sodelavko na ministrstvu, mlado Julie. Ta je navzven goreča pripadnica režimske Protiseksualne lige, v resnici pa tako kot Smith nasprotnica sistema – Smith jo opiše kot "upornico od pasu navzdol".

V sistemu, ki poskuša zatreti spolnost, se na skrivaj sestajata, Smith se poskuša tudi priključiti tajni organizaciji z imenom Bratstvo, ki se bori proti Partiji (v resnici ta organizacija sploh ne obstaja, ampak si jo je izmislila oblast).

Totalitarni sistem zlomi Smitha in Julie Toda na koncu oba aretira Miselna policija, tajna policija v Oceaniji, in ju muči v Sobi 101. Po mučenju se oba psihično zlomita, njune zveze je konec, Smith je postal strt človek. Sistem je zmagal in ga premagal.

Orwell, ki se je večinoma preživljal z novinarstvom, je postal s knjigo 1984 finančno uspešen, a sadov svojega uspeha ni mogel dolgo uživati. Leta 1947 je zbolel za tuberkulozo in umrl januarja 1950, nekaj mesecev po izidu knjige.

Orwellovo delo je pustilo velik pečat: pojmi kot Veliki brat, miselni zločin, novorek, Soba 101 so prišli v splošno rabo in tudi postali del popularne kulture. Uveljavil se je tudi pojem orwellovski.

Stasijeva soba 101 Šef zloglasne vzhodnonemške komunistične tajne politične policije Stasi Erich Mielke, ki je bil verjetno ljubitelj obešnjaškega humorja, naj bi celo tako prerazporedil številke na ministrstvu za državno varnost, da je imela njegova pisarna številko 101.

Živalska farma in 1984 sta bili v komunističnih državah prepovedani, dolga desetletja tudi v komunistični Sloveniji in Jugoslaviji. Do slovenskih izdaj 1984 in Živalske farme je prišlo v letih 1967 in 1970, torej v času t. i. partijskega liberalizma, ki se je končal leta 1972.

Ne spreglejte