Petek, 1. 11. 2013, 9.30
9 let
Kerry: ZDA so pri vohunjenju včasih šle predaleč

"Zagotavljam vam, nedolžni ljudje niso bili predmet zlorab, gre za proces zbiranja informacij in pri tem je šlo v nekaterih primerih neprimerno predaleč," je dejal na konferenci v Londonu prek videopovezave. Dejal je še, da bodo poskrbeli, da se v prihodnosti to ne bo več dogajalo.
Ob tem je obveščevalno zbiranje podatkov branil kot nujno v boju proti terorizmu ter poudaril, da so ameriške obveščevalne službe s pomočjo prestrezanja komunikacij od leta 2001 preprečile teroristične napade. Podrobnosti ni navedel.
Kot pogosto pretirana pa je označil poročanja medijev, ti povzemajo dokumente, ki jih je pridobil in dal v javnost žvižgač Edward Snowden.
Avstralski časnik Sydney Morning Herald je namreč nedavno povzel poročanje nemškega Der Spiegla, da zaupen zemljevid, ki ga je pridobil Snowden, kaže na 90 nadzornih objektov v ameriških diplomatskih misijah po svetu. Po poročanju časnika so avstralska veleposlaništva v Aziji uporabili kot del ameriške vohunske mreže za nadzor nad telefonskimi klici in za zbiranje podatkov.