Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
6. 8. 2014,
16.35

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Costa Concordia Francesco Schettino

Sreda, 6. 8. 2014, 16.35

8 let

Kapitan Coste Concordie predaval o "najboljših praksah reševanja v sili"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Kapitan razvpite italijanske križarke Costa Concordia, Francesco Schettino, ki je pred skoraj dvema letoma in pol doživela brodolom ob italijanskem otoku Giglio, je znova sprožil jezo javnosti.

Na rimski univerzi je namreč predaval o najboljših praksah za reševanje v sili.

K predavanju na seminar kriminologije ga je povabil profesor na univerzi La Sapienza Schettina, imenovanega tudi "strahopetni kapitan", saj je domnevno zapustil ladjo še preden so bili vsi potniki na varnem, je k predavanju na seminar kriminologije povabil profesor na univerzi La Sapienza v Rimu. K predavanju je Schettina povabil kljub njegovemu sojenju za smrt 32 ljudi, ki so umrli v brodolomu.

Italijanska ministrica za izobraževanje Stefania Giannini je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejala, da je novica "neprijetna", medtem ko se je dekan univerze od dogodka distanciral, rekoč, da o tem ni bil obveščen, kar je ocenil za "neprimerno izbiro".

"Poklicali so me, ker sem strokovnjak" "Poklicali so me, ker sem strokovnjak. Moral sem predavati o soočanju s paniko," je Schettino dejal za časnik La Nazione daily. Dodal je, da je na predavanju uporabil 3D model ladje Costa Concordia z namenom demonstrirati, kako se izvaja evakuacija. "Vem, kaj je treba storiti v tovrstnih situacijah," je dejal.

Schettino je sicer obtožen, da ni odredil pravočasne evakuacije, dokler se ni ladja že začela prevračati, kljub temu, da je vedel, da se potaplja zaradi trčenja ob skale. Po mnenju tožilstva je odlašanje z odločitvijo o evakuaciji botrovalo temu, da rešilnih čolnov z ene strani ladje ni bilo mogoče več splaviti, kar je panične ljudi pripravilo do skoka v ledeno mrzlo morje.

Schettinu grozi do 20 let zapora zaradi uboja, brodoloma in zapustitve ladje.

Ne spreglejte