Petek, 11. 7. 2014, 14.18
8 let, 9 mesecev
Kako Skandinavci zasedejo visoke položaje
Skandinavske države imajo v svetu velik ugled, pogosto se uvrščajo na vrhove seznamov najbolj demokratičnih, najbolj socialnih držav, držav z najboljšim življenjskim standardom in podobno. Švedska, Danska, Norveška in Finska imajo skupaj okoli 26 milijonov prebivalcev, a njihovi državljani pogosto zasedajo pomembne položaje v mednarodnih organizacijah.
Jens Stoltenberg, nekdanji norveški premier, bo vodenje severnoatlantskega zavezništva Nato prevzel od nekdanjega danskega premierja Andersa Fogha Rasmussena. Thorbjorn Jagland, še en nekdanji norveški predsednik vlade, je nedavno dobil drugi mandat kot generalni sekretar Sveta Evrope. Trenutno je največ pozornosti deležna danska premierka Helle Thorning-Schmidt, ki je favoritka za mesto predsednice Evropskega sveta, ko ga bo izpraznil Belgijec Herman Van Rompuy.
Helle Thorning-Schmidt, ki jo je podprla tudi nemška kanclerka Angela Merkel, je zanikala, da bi jo mesto zanimalo, češ da si želi socialne demokrate popeljati do nove zmage na volitvah naslednje leto. Podobno igro je leta 2009 igral Fogh Rasmussen, ki je vztrajno zanikal, da ga zanima mesto prvega moža Nata. Kasneje se je izmotaval, da "agitiranje" in "biti kandidat" ni eno in isto.
Drugi politiki so manj sramežljivi. Nekdanji finski desnosredinski premier Jyrki Katainen je odstopil s položaja, da bi si poiskal pomembno mednarodno službo. Trenutno je začasni komisionar za gospodarstvo (na tem mestu je nasledil še enega Finca Ollija Rehna), na tem položaju pa utegne ostati še naprej, ali pa prevzeti vodenje evroskupine.
Skandinavci so vidna mesta zasedali tudi v preteklosti. Švedski diplomat Dag Hammarskjöld je bil leta 1953 po odstopu Trygveja Lieja (ta je bil v času norveške vlade v Londonu med letoma 1940 in 1945 norveški zunanji minister) na svoje presenečenje izvoljena za drugega generalnega sekretarja Združenih narodov. Štiri leta je bil ponovno izvoljen, leta 1961 pa je v sumljivih okoliščinah umrl v letalski nesreči. Nekdanji predsednik ZDA John F. Kennedy ga je označil za "največjega državnika našega stoletja".
Uspešno mednarodno kariero si je zgradil tudi nekdanji finski predsednik (1994 do 2000) Martti Ahtisaari, ki si je Nobelovo nagrado za mir prislužil za več kot tri desetletja prizadevanj mirnega reševanje sporov, nenazadnje tudi na Kosovu, kjer je kot posebni odposlanec ZN-a izdelal načrt za mirni prehod Kosova do neodvidne države.