termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Vremenske razmere ostajajo glavni izziv za vojakinje in vojake držav zveze Nato, ki sodelujejo na največji vojaški vaji zavezništva po hladni vojni. Med 50 tisoč udeleženci vaje iz 31 držav so tudi takšni, ki prvič v življenju v živo vidijo sneg.
Norveška vojska čaka na soočenje z Danci, ki so po scenariju vaje njihovi sovražniki.
Celo domači poveljniki poudarjajo, da so temperature okoli nič stopinj Celzija, dež, sneg in veter najslabše mogoče razmere za delovanje vojske. "Bolje bi bilo, če bi bilo minus 20 stopinj Cezija, potem vsaj ne bi bilo težav z blatom in vlago," je poudaril eden od poveljujočih Norvežanov.
Poglejte, kakšno je življenje v britanskem taboru.
Od včeraj do srede bodo udeleženci vaje delovali po scenariju, ki predvideva odziv po aktivaciji 5. člena pogodbe o zvezi Nato, po katerem napad na eno ali več držav šteje za napad na vse države članice zavezništva. Z vajo tako preverjajo zmogljivosti za zagotavljanje kolektivne obrambe. Scenarij vključuje spopad dveh namišljenih nasprotnikov severnih in južnih sil.
Znotraj južnih sil deluje tudi 232-članski kontingent Slovenske vojske, ki bo med vajo preveril zmogljivosti odziva v realnem času, zahtevnega premikanja in delovanja v izjemnih vremenskih razmerah, so sporočili iz Slovenske vojske. Delovanje kontingenta Slovenske vojske, ki ga vodi podpolkovnik Uroš Trinko in v katerem sodelujejo tudi črnogorski vojaki, je osredotočeno na kopensko delovanje.
Tako so se ameriške sile pripravljale na zavzetje letališča v kraju Oppdal, ki so ga branili italijanski in španski vojaki.
Norveška bo zaradi vaje bogatejša za 160 milijonov evrov. Toliko poslov so namreč zaradi potreb sodelujočih vojska sklenila njihova podjetja. Med drugim bodo morali vojakom postreči 1,8 milijona obrokov hrane in 4,6 milijona plastenk vode, oprali pa bodo tudi 660 ton oblačil.
Foto: Infografika: Marjan Žlogar
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.