Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Torek,
11. 11. 2014,
13.38

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 11. 11. 2014, 13.38

8 let, 12 mesecev

Kako je Kitajska postala zmagovalka ukrajinske krize

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Sankcije so Rusijo potisnile v kot. Putin zato išče gospodarsko in politično oporo pri Kitajcih, ki pragmatično izkoriščajo težak položaj, v katerem se je znašla njihova soseda.

Rusko vpletanje v ukrajinsko krizo je zaostrilo odnose z Zahodom, ki se je odzval z gospodarskimi sankcijami. Zaradi teh sankcij Rusija vse bolj krepi gospodarske stike s svojo daljnovzhodno sosedo. Rusija je v primerjavi s kitajsko šibkejši partner Toda od te povezave ima korist predvsem ena stran, piše nemški časnik Die Welt. Kitajska je namreč zdaj drugo največje gospodarstvo na svetu, Rusija pa je gospodarsko šibkejša od nje.

Kot pravi Jörg Wuttke, predsednik evropske trgovinske zbornice na Kitajskem, sta Rusija in Kitajska neposredni sosedi, vendar sta si bolj tuji kot Evropa in Kitajska.

Gospodarski led je bil prebit šele leta 2004 Gospodarske povezave med državama so se začele zelo pozno. Šele leta 2004 je naftni koncern Rosneft podpisal prvo pogodbo o dobavi nafte Kitajcem. To je prebilo led med državama.

Nato je sledila gradnja vzhodnosibirskega naftovoda Espo iz Rusije v kitajsko naftno središče Daqing. Naslednja stopnja so bila kitajska vlaganja v velikanski nepremičninsko-gradbeni projekt v Sankt Peterburgu za 35 tisoč ljudi.

Menjava med Kitajsko in Rusijo štirikrat manjša od rusko-evropske Kitajska je leta 2010 postala največji trgovinski partner Rusije. Lani je trgovinska menjava med državama znašala 72 milijard evrov. Toda menjava med Rusijo in Evropo je štirikrat večja.

Kitajska ima po podatkih ruskih statistikov v Rusiji za 1,3 milijarde evrov neposrednih naložb. To je zelo malo v primerjavi z naložbami držav članic EU v Rusiji, ki znašajo 80 milijard evrov.

Leta 2013 Rusija in Kitajska okrepita gospodarsko sodelovanje Prvi znaki, da se bo sodelovanje med Rusijo in Kitajsko povečalo, so se pojavili lani. Rosneft je s Kitajci podpisal 216 milijard evrov težko pogodbo o dobavi nafte v prihodnjih 25 letih.

Drugi največji plinski koncern Novatek je kitajskim partnerjem prodal 20 odstotkov tovarne za utekočinjanje zemeljskega plina Jamal LNG, ki je največji ruski projekt. Kitajci so kupili tudi 12,5 odstotka največjega proizvajalca kalija na svetu Uralkali.

Zahodne sankcije še bolj okrepijo rusko-kitajsko sodelovanje Kitajsko telekomunikacijsko podjetje Huawei je postalo sponzor ruske državne nogometne reprezentance. Najbogatejši Rus Ališer Usmanov je v začetku letošnjega leta prodal svoj delež v Applu in Facebooku in kupil delež v dveh kitajskih internetnih podjetjih – Alibabi in JD.com. Usmanov je tudi pridobil kitajske partnerje, ki so vložili denar v njegov rudnik bakra v Udokanu. Ukrajinska kriza in zaostritev odnosov z Zahodom pa sta še bolj okrepili rusko-kitajsko sodelovanje. Največji ruski plinski koncern Gazprom je tako maja letos s Kitajci podpisal pogodbo o dobavi plina v vrednosti 320 milijard evrov (400 milijard ameriških dolarjev).

Kitajska posojila za ruska podjetja Sredi oktobra je bil v Moskvi pri ruskem premierju Dmitriju Medvedjevu na obisku kitajski ministrski predsednik Li Keqiang. Ob tej priložnosti sta državi podpisali številne finančne, trgovinske in energetske dogovore.

Rosneft je tako ponudil delež največjemu kitajskemu naftnemu velikanu CNPC. Banke, ki so jih prizadele sankcije Zahoda, bodo dobile posojila kitajskih bank.

Kitajski juan namesto ameriških dolarjev Ruskemu ponudniku mobilne telefonije Megafon je na primer kitajska razvojna banka dala 400 milijonov evrov. Toda kljub vsemu lahko kitajske banke s svojimi posojili le delno zapolnijo pomanjkanje zahodnih posojil po uvedbi sankcij. Oktobra letos sta ruska in kitajska centralna banka podpisali triletni dogovor o valutni zamenjavi med rubljem in juanom v višini do 20 milijard evrov (150 milijard juanov), s čimer naj bi spodbudili trgovinsko menjavo med državama. S tem se je okrepila vloga kitajske valute v trgovanju med državama.

Kitajska zaradi Rusije ne bo poslabšala odnosov z Zahodom Kot pravi Rajiv Biswas, vodja za Azijo pri tiskovni agenciji IHS, Kitajska nudi politično in gospodarsko oporo Rusiji, ki se je znašla v težkem položaju. Toda opozarja, da ima Kitajska tudi svoje interese.

Zaradi Rusije Kitajska namreč ne bo začela hladne vojne z ZDA in Evropo. Kitajska zato pazljivo izbira področja, kjer bo sodelovala z evrazijsko sosedo. Pragmatični Kitajci Da je Rusija v podrejenem položaju in nima več toliko manevrskega prostora, pove že podatek glede maja letos sklenjenega dogovora o dobavi plina. Pred ukrajinsko krizo se je Kitajska kar deset let zaman pogajala za ta dogovor.

Kot meni Wuttke: "Na Kitajskem ni nobene evforije, ampak prevladuje pragmatizem. Kitajska je zmagovalka ukrajinske krize."

Ne spreglejte