Petek, 14. 3. 2014, 11.53
9 let
Jalta in Foros – kjer se je načrtoval drugačen svet

Krimske palače z veličastnimi parki so bile zaradi blagega podnebja ob Črnem morju za voditelje treh najpomembnejših držav zavezniških sil ob koncu druge svetovne vojne kot nalašč za sprejemanje tako usodnih odločitev, kot je povojna ureditev Evrope.
Sovjetski voditelj Stalin naj bi se zaradi domnevnih zdravstvenih težav upiral temu, da bi bila konferenca kje drugje kot v Sredozemlju, zato je dosegel, da je v letovišču na Jalti v začetku februarja 1945 na konferenci sam gostil britanskega premierja Winstona Churchilla in ameriškega predsednika Franklina D. Roosevelta. Seveda tudi zato, da je imel stvari bolj pod nadzorom.
Jaltska konferenca je potekala v palači Livadia, veličastni neoklasicistični stavbi, ki jo je leta 1911 zgradil domači arhitekt Nikolaj Krasnov (1865–1939) za zadnjega ruskega carja Nikolaja II. A v njej ni dolgo užival, saj je je šest let pozneje z oktobrsko revolucijo padel carski režim. Zato pa so v njej ter drugih dvorcih in dačah na Krimu počivali in uživali sovjetski voditelji.
Druga anekdota ima resnejšo dimenzijo in priča o tem, kako je Stalin vse imel pod nadzorom. Nekdo iz Churchillovega spremstva je nergal, zakaj je prazen akvarij, kmalu pa je bilo v njem polno zlatih ribic. Nekdo drug pa je potožil, da nikjer ne morejo kupiti limonine lupine, nujne za pripravo dobrega koktajla, in naslednji dan je bil v jedilnici limonovec. Churchillovi sumi so se potrdili, palača Livadia je bila dobro ozvočena.
18. avgusta zjutraj so v njegovo dačo v zaselku Zarja pri Forosu v močno oboroženem spremstvu prišli štirje vladni uradniki in Gorbačovu v imenu Komiteja za izredno stanje sporočili, da je v hišnem priporu, da so prevzeli nadzor nad njegovo dačo in spremljevalci, da so vse telefonske linije z Moskvo prekinjene, da so zasegli njegova vozila in da nadzirajo vse poti iz Forosa po kopnem, zraku in morju.
Razkriva tudi, kakšen šok je doživela Raisa Gorbačov, ko so pučisti v Moskvi po televiziji sporočili, da je Gorbačov resno bolan, in kako je del pučistov po neuspelem udaru prišel na Foros, da bi Gorbačovu priznali zmoto. A Gorbačov se z njimi ni hotel sestati. Zaradi nezaupanja, kot še piše Černjejev, se Gorbačov v Moskvo ni vrnil s predsedniškim letalom, pač pa z manjšim letalom podpredsednika vrhovnega sovjeta Ruske federacije Aleksandra Ruckoja.
Med tem je na letalu napol v šali napol zares dejal: "Sem preprost nekdanji sovjetski zapornik in letimo v povsem novo državo."