Napadi, ki jih povezujejo z IS, so v zadnjem mesecu postali bolj nasilni in razpršeni po vsem svetu.
V petek je v terorističnih napadih v Parizu umrlo najmanj 129 ljudi. Odgovornost je takoj prevzela tako imenovana Islamska država (IS).
Konec oktobra je analitična organizacija IHS Jane's Terrorism and Insurgency Centre objavila poročilo, v katerem navaja, da se je v obdobju med julijem in septembrom letos povečalo število napadov IS na civiliste. V tem obdobju so našteli 1.086 napadov, kar je 42 odstotkov več kot v preteklih treh mesecih. V napadih je umrlo 2.978 civilistov, kar je 65 odstotkov več kot v preteklem trimesečju.
Največ napadov zunaj Sirije in Iraka so izvedli v Afriki – v Nigeriji, Maroku, Egiptu, Libiji –, a tudi v Aziji – v Pakistanu in Afganistanu, konec septembra pa prvič tudi v Bangladešu, kjer so ubili italijanskega humanitarnega delavca.
Napadi tudi na muslimane
Napadi IS se razlikujejo od napadov, ki jih je izvajala Al Kaida. Ti so namreč napadali cilje, kjer ne bi ubili nedolžnih muslimanov, žensk in otrok. Zato so napadi Al Kaide v zadnjih letih bolj usmerjeni na točno določene cilje, take, kot je bil januarski napad na uredništvo Charlie Hebdo.
Medtem ko IS večinoma napada na mestih, kjer je velika koncentracija ljudi, ne glede na to, kdo bo med ubitimi. Napadajo tudi cilje, kjer je večje število šiitskih muslimanov. Podobno taktiko napadov na muslimane uporablja tudi Boko Haram, organizacija, ki je izrazila pripadnost IS. Konec oktobra so denimo v dveh bombnih napadih na mošeje v Nigeriji ubili 61 ljudi.
IS je v oktobru in novembru prevzela odgovornost za več napadov kot kdajkoli prej v tako kratkem času. Izbrani cilji napadov v zadnjem mesecu kažejo na spremembo taktike in težnjo po tem, da se nasilje in teror razširi po vsem svetu.
10. oktober: bombni napad v Turčiji
Med shodom v Ankari sta se razstrelila dva samomorilna napadalca in ubila več kot sto ljudi, 400 je bilo ranjenih. Čeprav IS uradno ni prevzela odgovornosti za napad, je turška vlada potrdila, da sta bila napadalca povezana z Islamsko državo. To je bil do zdaj najhujši teroristični napad v Turčiji.
16. oktober: strelec v Savdski Arabiji
Strelec je ubil pet ljudi v šiitski mošeji v mestu Qatif. Strelca je ubila policija, odgovornost za napad je prevzela Islamska država.
28 oktober: napad na šiitske muslimane v Bangladešu
Med procesijo šiitskih muslimanov v času praznika ašura so v glavnem mestu Bangladeša Dhaki eksplodirale tri bombe. Ubit je bil en človek, več sto je bilo ranjenih. Odgovornost je prevzela Islamska država. Bangladeš je nova država na seznamu držav, kjer je IS izvedla napade.
Podobno kot v Parizu, kjer je bil eden od samomorilskih napadalcev petnajstletni fant, je tudi v napadu v Bangladešu bombo nosil šestnajstletnik.
31. oktober: eksplozija ruskega letala nad Egiptom
Nesreča ruskega potniškega letala nad Sinajem v Egiptu je terjala 224 življenj. Odgovornost za napad je prevzela sinajska podružnica IS. Čeprav preiskovalci uradno še niso potrdili, da je bilo letalo ali sestreljeno ali je bila na letalu bomba, nesreča velja za enega najhujših terorističnih napadov po 11. septembru.
4.november: napad na policijo v Bangladešu
Islamska država je prevzela odgovornost za napad na policijsko patruljo na nadzorni točki 30 kilometrov od bangladeške prestolnice. Ubit je bil en policist, dva sta bila ranjena. Kot motiv napada so islamisti navedli razlog, da policija varuje nevernike.
12. november: napad v Libanonu
V najhujšem napadu v Libanonu so v Bejrutu v bombnem napadu ubili 44 ljudi, ranili pa 239. Dva samomorilska napadalca sta se razstrelila na trgu pred šiitsko mošejo. Eden od samomorilnih napadalcev, ki je napad preživel, je Libanonec iz Libije, preiskovalcem pa je dejal, da so v Libanon pripotovali iz Sirije dva dneva pred napadom.
13 november: napadi v Parizu
V seriji bombnih in strelskih napadov 13. novembra v Parizu je bilo na različnih lokacijah ubitih 129 ljudi, 352 pa je bilo ranjenih. Odgovornost za napade je nemudoma prevzela IS.