Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
22. 8. 2012,
14.58

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Iran

Sreda, 22. 8. 2012, 14.58

8 let, 7 mesecev

Iranskim ženskam prepovedan obisk nekaterih predmetov na univerzah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Iranske oblasti so se odločile za drzen korak, saj so 65 odstotkom ženskam, ki obiskujejo univerzo, prepovedali obisk nekaterih predmetov na dodiplomskem študiju.

Iranske univerze so pred kratkim naznanile, da bodo naslednje šolsko leto iranskim ženskam onemogočile obisk 80 predmetov s področij svobodne umetnosti in znanosti. Tako se ženske ne bodo mogle vpisati na 77 dodiplomskih študijev na 36 univerzah po državi, piše Telegraph. Iranskim ženskam bo med drugim prepovedano obiskovati predmete, kot so angleška literatura, prevajalstvo, hotelirstvo, arheologija, jedrska fizika, računalništvo in poslovni menedžment.

Prepoved iranske oblasti pa je že ostro kritizirala Nobelova nagrajenka za mir Shirin Ebadi, ki je v odprtem pismu ZN zapisala: "Politika segregacije na osnovi spola dokazuje, da oblast želi utrditi patriarhalno kulturo, katere glavni cilj je okrepiti položaj ženske v gospodinjstvu, s tem pa spodkopavajo njihovo funkcijo v družbi."

Ahmadinedžad je o takšni prepovedi razmišljal že pred letom dni

Sicer je takšen podvig iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad načrtoval že lani, vendar se je pozneje premislil in opustil takšno idejo, je še poročal radio Zameneh. Prepovedi Ahmadinedžad še ni javno komentiral, o njej pa je spregovoril dekan univerze za petrolejsko tehnologijo, ki je povedal, da ne potrebujejo ženskih študentk, kar dokazujejo tudi težke delovne razmere v naftni industriji, kjer ženske ne morejo delati. Dekan univerze v Isfahanu Mohamed Hosein Ramesht pa je prepričan, da je prepoved upravičena, kar dokazuje visoka nezaposlenost žensk v znanosti.

Radio Zameneh, ki sicer v perzijskem jeziku oddaja iz Amsterdama, pa je prepričan drugače. Za prepoved je po njegovem mnenju odgovoren verski vodja Kamenej, ki vse od protestov pred volitvami leta 2009 s prstom kaže na vse univerze, te pa so po njegovem mnenju odgovorne za nepokorno vedenje ljudi, ki pozabljajo na islamistične ideale.

Po podatkih Unesca je bilo sicer leta 2009 med prejemniki diplom kar 52 odstotkov žensk, samo na področju znanosti pa je diplomo prejelo 68 odstotkov žensk. Nekateri pa so celo prepričani, da so nekateri kleriki v teokratski državi postali zaskrbljeni nad dejstvom, da se vse več žensk izobražuje, rodnost in število sklenjenih zakonskih zvez pa pada.

Ne spreglejte