Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
3. 5. 2013,
15.19

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

evro zadolževanje Slovenija

Petek, 3. 5. 2013, 15.19

8 let, 8 mesecev

IFR: Zmagoslavna Slovenija premagala znižanje ocene

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
IFR Markets, ena vodilnih finančno-analitičnih hiš na svetu, meni, da se je Slovenija izkazala pred vsemi dvomljivci s tem, ko je kljub znižanju bonitetne ocene uspešno prodala svoje obveznice.

IFR Markets, eden vodilnih virov komentarjev in analiz o dogajanju na finančnih trgih na svetu, ki je del medijske skupine Thomson Reuters, objavlja komentar o Sloveniji. Kot izpostavlja IFR, je Sloveniji prodaja državnih obveznic uspela le 48 dramatičnih ur po tem, ko je bonitetna agencija Moody's sredi izdaje dolarske obveznice sporočila, da znižuje njeno kreditno oceno v območje visoke tveganosti (t. i. junk). Obenem IFR spominja, da je bilo povpraševanje po slovenskih obveznicah ogromno, saj je doseglo kar 16 milijard dolarjev.

"Oblegana balkanska država" Slovenija je v komentarju med drugim označena za "oblegano balkansko državo", ki se bori proti temu, da bi morala zaprositi za zunanjo finančno pomoč. Znižanje ocene Moody'sa je ogrozilo neposredno prihodnost države prav v trenutku, ko se je njena vlada trudila na trgu zbrati prepotrebna finančna sredstva.

IFR izpostavlja tudi, da je Moody's oceno Slovenije znižal z Baa2 na Ba1, na kar štiri stopnje pod oceno A-, ki jo uživa pri agencijah S&P in Fitch. Ob znižanju ocene so v Moody'su "ironično" navedli, da so se za ta korak odločili zaradi negotovih napovedi glede dostopa do finančnih sredstev, ki povečujejo verjetnost, da bo Slovenija potrebovala zunanjo finančno pomoč.

Znižanje ocene "škandalozno" Ocena Moody'sa je resda podobna oceni Slovenije na mednarodnih finančnih trgih, kjer se je prisiljena zadolževati s pribitki nad 5,50 odstotka, a tako vire blizu prodaje slovenske dolarske obveznice kot tudi vlagatelje je ogorčil predvsem čas znižanja ocene. IFR navaja besede enega od finančnikov, da je bilo to "škandalozno" in se ne bi smelo zgoditi.

Pri Moody'su naj bi bili dobro seznanjeni z urnikom prodaje slovenskih obveznic, kreditni odbor agencije naj bi se celo sestal že pretekli petek, a so kljub temu čakali in nato svojo odločitev razkrili šele po tem, ko je postopek prodaje že stekel.

"Vlada ne sme počivati na lovorikah" Prodaja za milijardo dolarjev petletnih in za 2,5 milijarde dolarjev desetletnih obveznic bi morala Sloveniji zdaj po pisanju IFR-ja omogočiti, da pomaga financirati dokapitalizacijo svojih bank in delno poplača nekatere od obveznosti, ki bodo zapadle v letih 2014 in 2015. Kot spominjajo pri IFR-ju, se pribitki na slovenske dolarske obveznice po dvodnevni prekinitvi prodaje, ki je sledila torkovemu znižanju bonitetne ocene, niso bistveno zvišali.

Medtem ko analitiki sicer hvalijo prodajo, pa IFR svari pred pretirano evforijo. "To je pozitivno na kratek rok, kupuje čas, a vlada ne sme počivati na lovorikah. Videti hočemo ambiciozen model reform in Slovenija mora spremeniti svoj celoten gospodarski model," IFR navaja besede visokega uslužbenca uglednega analitika južnoafriške Standard Bank Tima Asha.

Ne spreglejte