Četrtek, 22. 11. 2012, 8.16
8 let, 7 mesecev
Hrvaška od Haaga zahteva dokumentacijo o Nevihti
Dokumentacijo so zahtevali zaradi nadaljevanja preiskav o vojnih zločinih, ki že potekajo na Hrvaškem. Sicer je med postopkom proti hrvaškim generalom Anteju Gotovini, Mladenu Markaču in Ivanu Čermaku, ki so bili oproščeni obtožb za zločine med in po operaciji Nevihta, haaško tožilstvo od Hrvaške večkrat zahtevalo različno dokumentacijo o Nevihti. Gotovina je bil aprila lani nepravnomočno obsojen na 24, Markač pa na 18 let zapora. Čermaka so takrat oprostili. Takoj po oprostitveni razsodbi haaškega sodišča Gotovini in Markaču je hrvaški državni vrh napovedal, da mora Hrvaška nadaljevati s postopkom proti odgovornim za vojne zločine med in po operaciji Nevihta iz avgusta 1995. Tudi srbsko tožilstvo je napovedalo, da bo od haaškega zahtevalo dokaze, ki so bili proti hrvaškima generaloma predstavljeni na prvi stopnji. Srbski tožilec za vojne zločine je napovedal, da bodo odprli šest novih primerov za vojne zločine med in po operaciji Nevihta. Med operacijo Nevihta avgusta 1995 je hrvaška vojska dokončno osvobodila približno četrtino hrvaškega ozemlja, ki so ga leta 1991 zasedli srbski uporniki in ga razglasili za Republiko Srbsko krajino. Območje je po operaciji zapustilo približno 200 tisoč civilistov, oropano je in požgano več kot 20 tisoč njihovih domov in drugih poslopij. Več sto oseb, večinoma civilistov, hrvaških državljanov srbske narodnosti je bilo ubitih, nekateri med njimi tudi več tednov po koncu operacije. Na Hrvaškem so kmalu po operaciji sprožili več sto postopkov proti odgovornim za omenjene zločine, v 17 letih po operaciji pa ni bila izrečena nobena pravnomočna razsodba, so opozorile nevladne organizacije na Hrvaškem. Trenutno poteka sojenje nekdanjim pripadnikom posebnih enot hrvaške policije, ki so obtoženi umora šestih oseb srbske narodnosti v vasi Grubori pri Kninu po Nevihti.
Glavni haaški tožilec Serge Brammartz je poudaril, da je razočaran zaradi odločitve prizivnega sveta v primeru Gotovine in Markača. Hkrati je napovedal, da bo haaško tožilstvo ponudilo svoje dokaze o zločinih med in po Nevihto pravosodnim telesom v državah na območju bivše Jugoslavije z namenom izvajanja sodnih postopkov proti odgovornim.
Brammertz je v sporočilu za javnost zapisal, da se zavedajo, da tisti, ki so trpeli zaradi zločinov med in po operaciji Nevihta, niso zadovoljni s sodbo ter čutijo, da njihovo trpljenje ni bilo priznano. Napovedal je, da bo tožilstvo ponudilo svoje dokaze o zločinih med in po Nevihto pravosodnim telesom v državah na območju bivše Jugoslavije z namenom izvajanja sodnih postopkov proti odgovornim. "Verjamemo, da bo hrvaško pravosodje kos svojim obveznostim," je izpostavil glavni haaški tožilec.
Brammertz je tudi poudaril, da tožilstvo spoštuje prizivno sodbo, da pa bo razmislilo o postopku ocenjevanja odločitve treh sodnikov pritožbenega sveta haaškega sodišča. Kot je pojasnil, sta preostala dva sodnika, ki se nista strinjala z oprostilno sodbo za Gotovino in Markača, opozorila na pomembna vprašanja, ki izhajajo iz razsodbe, ki jo je sprejela večina od petih sodnikov pritožbenega sveta.
Dodal je, da gre za zagotavljanje usklajenosti standardov za ocenjevanje v prizivnem postopku, ocenjevanje vseh dokazov kot celote in izražanje primernega spoštovanja do dejstev, ki jih je ugotovilo prvostopenjsko sodišče. Brammertzev svetovalec Frederic Swinnen že v torek za srbsko televizijo dejal, da haaško tožilstvo ne bo zahtevalo revizije odločitve pritožbenega sveta haaškega sodišča.