Četrtek, 7. 3. 2019, 15.08
5 let, 9 mesecev
Grabar-Kitarovićeva o arbitraži: Hrvaška vztraja pri dvostranskem dogovoru
Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović se je danes v okviru svojega obiska v Bruslju srečala s predsednikoma Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem in Evropskega sveta Donaldom Tuskom. Z Junckerjem sta govorila tudi o sporu o meji med Slovenijo in Hrvaško, pri čemer je hrvaška predsednica ponovila, da Zagreb vztraja pri dvostranskem dogovoru.
Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je v pogovoru s hrvaškimi novinarji v Bruslju dejala, da je predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju ponovila znana hrvaška stališča o arbitražnem postopku.
"Predsedniku komisije sem ob tem dejala, da nekatere izjave in mnenja, ki jih je mogoče slišati od nekaterih članov komisije, ne pripomorejo k temu, da bi dosegli dvostranski dogovor med Hrvaško in Slovenijo, ter da bi bilo dobro vzdržati se takšnih izjav," je dejala hrvaška predsednica. Dodala je, da nima v mislih Junckerja, temveč nekatere druge člane Evropske komisije.
Timmermans pritrdil stališčem Ljubljane
Čeprav hrvaška predsednica ni nikogar omenila poimensko, je mogoče sklepati, da je imela v mislih podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa, ki je prejšnji teden med obiskom v Ljubljani poudaril, da lahko Slovenija in Hrvaška razpravljata samo še o implementaciji arbitražne razsodbe o meji med državama in o ničemer drugem. S tem je pritrdil stališčem Ljubljane.
Hrvaška zavrača uveljavitev arbitražne razsodbe, objavljene 29. junija 2017, ker meni, da je Slovenija kompromitirala arbitražni postopek. Zagreb predlaga nova pogajanja za rešitev dolgoletnega spora o meji.
Evropska komisija se ni postavila na nobeno stran
Slovenija je julija lani vložila tožbo proti Hrvaški na Sodišču EU zaradi kršenja evropskega pravnega reda, ki je posledica hrvaškega nespoštovanja arbitražne razsodbe. Evropska komisija se v predhodnem postopku ni hotela izrekati in se ni postavila na nobeno stran, čeprav je njena pravna služba ocenila, da slovenski argumenti držijo.
Grabar-Kitarovićeva je danes še povedala, da sta Juncker in Donald Tusk podprla projekte iz pobude Tri morja, posebej ob dejstvu, da pobuda spodbuja "kohezijo evropskega prostora, evropske ideje in vrednote". Vrh pobude bo junija letos gostila Slovenija, to je bila tudi ena od tem pogovorov med februarskim obiskom slovenskega predsednika Boruta Pahorja v Bruslju.
2