Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
25. 8. 2014,
15.47

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 25. 8. 2014, 15.47

9 let

Dva tisoč tujcev med islamisti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Med islamisti je največ tujcev iz Velike Britanije in Nemčije, pa tudi s Kosova in Bosne.

Vodja največje bosanske skupnosti vahabitov, radikalne veje islama, Bilal Bosnić je po navedbah sarajevskega Dnevnega avaza pretekli teden bošnjaške muslimane pozval, naj se pridružijo oboroženim silam Islamske države. Vodja druge največje skupnosti bosanskih vahabitov Nusret Imamović naj bi se že boril kot prostovoljec v Siriji, a naj ne bi bil v vrstah ISIS-a, temveč druge islamistične organizacije Džabat al-Nusra, ki je bližja Al Kaidi in se bori proti ISIS-u.

Po navedbah Oslobođenja naj bi se trenutno med islamisti v Siriji borilo okoli petdeset Bosancev, okoli 20 pa naj bi se jih že vrnilo domov, dva pa sta bila med boji ubita. Sicer je bosanski parlament nedavno sprejel zakon, da je sodelovanje bosanskih državljanov v spopadih v tujini kaznivo dejanje z zagroženo kaznijo do deset let.

Več med islamisti kot v britanski vojski Zgodba iz Bosne je le delček mozaika fenomena tujcev, ki se borijo v islamističnih vrstah. Natančnih ocen, koliko naj bi jih bilo, ni. Analitiki navajajo številke okoli dva tisoč. Poročila o tujih borcih se sicer pojavljajo že od začetka sirijskih spopadov, ob namigih, da je ameriškega novinarja ubil Britanec v silah ISIS-a, pa so nenadoma postali v ospredju zanimanja.

Prav Britanci naj bi bili med najbolj številčnimi tujimi borci. Britanska vlada navaja, da naj bi bilo med islamisti okoli 500 Britancev, okoli 250 pa naj bi se jih že vrnilo domov. Priznavajo pa tudi, da niso uspešni pri preprečevanju odhodov britanskih državljanov med skrajneže – lani so odvzeli le 23 potnih listov osebam, ki so jih sumili, da se želijo pridružiti islamistom. Britansko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je število Britancev v vrstah islamistov skoraj enako kot število muslimanov v Britanski vojski: teh naj bi bilo okoli 600.

Hiphopar iz Berlina Na drugem mestu po nacionalnosti so Nemci, teh naj bi bilo med islamističnimi borci okoli 300. Najbolj znan med njimi je Silvio K, 27-letni moški iz Essna, ki je glavni nemški obraz med islamisti. Trenutno naj bi se nahajal v Siriji, redno pa objavlja posnetke na YouTubu, s katerimi novači nove rekrute. Njegovim blogom sledi okoli tisoč rednih sledilcev.

Zelo priljubljen med radikalci je tudi Denis Cuspert ali Deso Dogg ali Abu Talha al-Almani, kot se imenuje zdaj. Berlinčan je bil zelo dejaven na berlinski hip hop sceni, zdaj pa je radikalen borec Islamske države.

Za propagando in brutalne zločine Islamistični skrajneži pravzaprav potrebujejo tuje borce. Ne le v propagandne namene, temveč tudi v operativne. "Če ste tujec, se težko pomešate med druge, v mnogih primerih ne govorijo arabsko in so popolni borci, ki jih uporabljajo za najbolj brutalne operacije," je za ameriško javno radijsko postajo NPR dejal Peter Neumann, vodja Mednarodnega centra za študij radikalizma na londonskem Kraljevem kolidžu: "Organizacije, kot je ISIS, potrebujejo te tujce, da storijo to, česar sirijski borci ne bi hoteli."

20-letni Britanec pakistanskega rodu je v začetku leta za BBC dejal, da se je islamistom pridružil, ker je imel občutek, da je "zadnja ovca na svetu". Zdaj sta nasilje in ubijanje del njegovega vsakdana: "Obglavil sem tri, štiri ljudi. Njihove glave smo nato postavili v središču kraja, da bi prestrašili druge prebivalce."

Obglavljal tudi državljan Kosova Nedavno je Kosovo pretresla objava na internetu, ko je Lavdrim Muhaxeri na svojem blogu objavil fotografije, kako je obglavil 19-letnega Sirijca. Lavdrim naj bi bil eden izmed okoli stotih državljanov Kosova, ki se borijo v Islamski državi. V zadnjem tednu je na Kosovo prišlo šestnajst trupel iz Sirije in Iraka, ki naj bi pripadali ubitim državljanom Kosova, ki so se borili na strani islamistov.

Objavljene fotografije so v javnosti povzročile pravi vihar in kosovska policija je nemudoma aretirala 43 ljudi, osumljenih, da se želijo pridružiti islamistom.

Mladi izobraženi moški Med tujci, ki se pridružijo islamistom, je zanimiv vzorec: gre za mlade moške, med dvajset in trideset let, večinoma so izobraženi, navadno gre za drugo ali tretjo generacijo priseljencev, kar pa ni nujno. "Vemo za borca iz Cardiffa, ki je bil odličen študent in je imel ambicijo postati britanski premier," je za DW dejal Matthew Francis iz univerze v Lancastru.

Prav tako ni značilno, da bi šlo za moške iz nižjih družbenih skupin, ki bi bili pahnjeni v revščino. Vsaj ne v Veliki Britaniji, medtem ko bi bilo na Kosovu to že mogoč razlog, saj je tam brezposelnost skoraj 40-odstotna.

Ko se vrnejo, so varnostni riziko Vsem rekrutom je skupno to, da iščejo identiteto in močne skupine, kot so islamisti, ti jim to lahko ponudijo. Skupaj v paketu z avanturo in obljubo raja. Novačenje je navadno zelo uspešno v zaprtih skupinah, recimo znotraj univerze ali v zaporu, ko se pokaže domina efekt in se radikalcem pridruži več posameznikov. Mnogo je tudi primerov, ko se je radikalcem najprej pridružil en član družine, sledili pa so mu še drugi.

Vse evropske države, ki so zaznale svoje državljane med islamisti, pa se bojijo njihove vrnitve v domovino. Bosna je že uvedla zakone, s katerimi bodo kaznovani. V drugih državah pa njihovo delovanje strogo spremljajo obveščevalci.

Bojijo se namreč, da bi s svojimi radikalnimi idejami teroristična dejanja lahko izvajali tudi v evropskih državah. Majski napad na sinagogo v Bruslju sta namreč izvedla dva v ISIS-u rekrutirana borca.

Ne spreglejte