Ponedeljek, 25. 8. 2014, 15.47
9 let
Dva tisoč tujcev med islamisti

Vodja največje bosanske skupnosti vahabitov, radikalne veje islama, Bilal Bosnić je po navedbah sarajevskega Dnevnega avaza pretekli teden bošnjaške muslimane pozval, naj se pridružijo oboroženim silam Islamske države. Vodja druge največje skupnosti bosanskih vahabitov Nusret Imamović naj bi se že boril kot prostovoljec v Siriji, a naj ne bi bil v vrstah ISIS-a, temveč druge islamistične organizacije Džabat al-Nusra, ki je bližja Al Kaidi in se bori proti ISIS-u.
Po navedbah Oslobođenja naj bi se trenutno med islamisti v Siriji borilo okoli petdeset Bosancev, okoli 20 pa naj bi se jih že vrnilo domov, dva pa sta bila med boji ubita. Sicer je bosanski parlament nedavno sprejel zakon, da je sodelovanje bosanskih državljanov v spopadih v tujini kaznivo dejanje z zagroženo kaznijo do deset let.
Prav Britanci naj bi bili med najbolj številčnimi tujimi borci. Britanska vlada navaja, da naj bi bilo med islamisti okoli 500 Britancev, okoli 250 pa naj bi se jih že vrnilo domov. Priznavajo pa tudi, da niso uspešni pri preprečevanju odhodov britanskih državljanov med skrajneže – lani so odvzeli le 23 potnih listov osebam, ki so jih sumili, da se želijo pridružiti islamistom. Britansko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je število Britancev v vrstah islamistov skoraj enako kot število muslimanov v Britanski vojski: teh naj bi bilo okoli 600.
Zelo priljubljen med radikalci je tudi Denis Cuspert ali Deso Dogg ali Abu Talha al-Almani, kot se imenuje zdaj. Berlinčan je bil zelo dejaven na berlinski hip hop sceni, zdaj pa je radikalen borec Islamske države.
20-letni Britanec pakistanskega rodu je v začetku leta za BBC dejal, da se je islamistom pridružil, ker je imel občutek, da je "zadnja ovca na svetu". Zdaj sta nasilje in ubijanje del njegovega vsakdana: "Obglavil sem tri, štiri ljudi. Njihove glave smo nato postavili v središču kraja, da bi prestrašili druge prebivalce."
Objavljene fotografije so v javnosti povzročile pravi vihar in kosovska policija je nemudoma aretirala 43 ljudi, osumljenih, da se želijo pridružiti islamistom.
Prav tako ni značilno, da bi šlo za moške iz nižjih družbenih skupin, ki bi bili pahnjeni v revščino. Vsaj ne v Veliki Britaniji, medtem ko bi bilo na Kosovu to že mogoč razlog, saj je tam brezposelnost skoraj 40-odstotna.
Vse evropske države, ki so zaznale svoje državljane med islamisti, pa se bojijo njihove vrnitve v domovino. Bosna je že uvedla zakone, s katerimi bodo kaznovani. V drugih državah pa njihovo delovanje strogo spremljajo obveščevalci.
Bojijo se namreč, da bi s svojimi radikalnimi idejami teroristična dejanja lahko izvajali tudi v evropskih državah. Majski napad na sinagogo v Bruslju sta namreč izvedla dva v ISIS-u rekrutirana borca.