Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Nedelja,
15. 6. 2014,
11.05

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

letalo

Nedelja, 15. 6. 2014, 11.05

8 let, 8 mesecev

Družina pilota prepričana: Ni kriv

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Pilot od 8. marca pogrešanega malezijskega letala je za nekatere glavni krivec za skrivnostno izginotje, družina Zaharia Ahmada Shaha pa ni nikoli podvomila o njem.

Minilo je sto dni od izginotja letala z 239 ljudmi na krovu, ki je bilo iz Kuala Lampurja v Maleziji namenjeno v kitajsko prestolnico Peking. Svetovna javnost se že tri mesece sprašuje, kje je letalo, zato so se pojavile številne teorije. Pilota Zaharia so povezovali s skrivnostnim klicem ženske, s katero je govoril pred poletom, obtožili pa so ga tudi, da je terorist, ki je na domačem simulatorju letenja vadil, kako zrušiti letalo, kar naj bi naredil v znak podpore spornemu opozicijskemu voditelju Anwarju Ibrahimu.

Njegova družina je prepričana, da nič od tega ni res. V intervjuju je pojasnila, da je imel pilot vsaj dva razloga, da si je želel živeti – petletnega vnuka in svojega najboljšega prijatelja ter hčerko Aishah.

Policija je ženo pilota od izginotja letala zaslišala štirikrat, zasegla pa je tudi simulator letenja, a ni odkrila ničesar sumljivega.

Nova teorija ali izkoriščanje tragedije? Avtorja knjige z Nove Zelandije, pilot Ewan Wilson in novinar Geoff Taylor, trdita, da sta s postopkom izločanja ugotovila, da skrivnostno izginotje letala ni bilo nesreča. V svoji knjigi trdita, da je bilo izginotje namerno in načrtovano. Prepričana sta, da sta prvič predstavila podrobnosti o letalu, njegovi najverjetnejši poti in o razlogu za to, da je letalo končalo v Indijskem oceanu.

Sto dni po izginotju letala preiskovalci še vedno niso našli njegovih ostankov in niso nič bliže rešitvi skrivnostnega izginotja. Družine potnikov, večina je bila Kitajcev, so zbrale pet milijonov dolarjev, ki jih bodo dali tistemu, ki bi priskrbel pomembne podatke o letalu.

Malezija "predana iskanju" Malezijska vlada je napovedala, da bo z novim žarom iskala letalo. "Iskalna akcija je največja v zgodovini, saj je na vrhuncu vključevala 26 držav," je sporočil malezijski minister za promet. "Sedaj, ko iskanje prehaja v bolj zahtevno fazo, ponovno potrjujemo svojo predanost z novim žarom, da najdemo letalo," je dodal in zatrdil, da ne bodo zapustili družin potnikov in članov posadke: "Z božjo milostjo bomo našli to letalo in začeli proces celjenja ran."

Ne spreglejte