Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
13. 8. 2008,
21.11

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 13. 8. 2008, 21.11

8 let, 7 mesecev

Dalajlama za dialog in ne izolacijo Kitajske

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Tibetanski duhovni vodja dalajlama je ob obisku v Franciji imel tiskovno konferenco.

Tibetanski duhovni vodja dalajlama je ob obisku Francije sporočil, da bi moral svet pokazati večjo odločnost, ko gre za kršitve človekovih pravic in svoboščin na Kitajskem, da pa hkrati Kitajske ne bi smel izolirati, ampak bi jo moral z dialogom pripeljati na pot demokracije in svobode. Priložnosti za razpravo o napetostih v Tibetu 12-dnevni obisk duhovnega vodje v Franciji, ki v veliki meri sovpada z olimpijskimi igrami v Pekingu, je sicer večinoma namenjen povsem duhovnim zadevam, toda današnji dan je vendarle ponudil kar dve priložnosti za razpravo o napetostih v Tibetu - srečanje dalajlame s člani francoskega senata in novinarsko konferenco.

Nasilje kitajskih oblasti v Tibetu se nadaljuje

Francoski senatorji so po srečanju z dalajlamo, ki je potekalo za zaprtimi vrati, povedali, da jim je ta razkril, da se nasilje kitajskih oblasti v Tibetu nadaljuje. Kot so v skupni izjavi zapisali senatorji, jim je dalajlama govoril o "arbitrarnih aretacijah, hitrih usmrtitvah in mučenju do smrti".

Na novinarski konferenci je duhovni vodja dejal, da bi morala biti mednarodna skupnost v odnosih s Kitajsko odločnejša, še posebej ko gre za vprašanja demokracije, človekovih pravic, verske svobode in vladavine prava. "Toda Kitajske ne bi smeli izolirati", ampak bi jo morali z "resničnim prijateljstvom" vključiti v mednarodno skupnost.

"Kaj se bo zgodilo po olimpijskih igrah? Ne vem."

"Kaj se bo zgodilo po olimpijskih igrah? Ne vem. Počakajmo in bomo videli," je na vprašanje glede velikega športnega dogodka, ki ga prav v teh dneh gosti kitajska prestolnica, odgovoril dalajlama, a obenem poudaril, da si Kitajska olimpijske igre "zasluži". Peking je tovrstne izjave dalajlame v preteklosti sicer že kritiziral kot neiskrene.

Glede pogovorov med svojimi privrženci in kitajskimi oblastmi, katerih cilj je zmanjšati napetosti v Tibetu, je dalajlama dejal, da je nad njihovim potekom zaenkrat razočaran, a dodal, da želi počakati, kakšno smer bo Peking zavzel po koncu olimpijskih iger. Kot je ocenil, se Peking "boji" rešitve vprašanja Tibeta in ga zanika, kar je "znak slabosti".

73-letni dalajlama je v Pariz prispel že v ponedeljek, v torek pa je nato tudi uradno začel svoj 12-dnevni obisk v Franciji. Sprva je bilo načrtovano, da se bo sestal tudi s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem, vendar so program na željo tibetanskega duhovnega vodje kasneje spremenili, predvsem zaradi njegove bojazni, da bi to utegnilo razjeziti Peking.

S Sarkozyjem naj bi se dalajlama po nekaterih navedbah sicer sestal 10. decembra, ko bo francoski predsednik v Parizu sprejel Nobelove nagrajence za mir, vendar pa to še ni uradno potrjeno.

Ne spreglejte