Petek, 5. 7. 2013, 7.25
5 let, 1 mesec
Bolivija bi zaradi incidenta z letalom lahko zaprla ameriško ambasado
Moralesova pot iz Moskve v La Paz se je namreč občutno podaljšala, potem ko so njegovemu letalu Španija, Italija, Francija in Portugalska zaprle zračni prostor zaradi suma, da je na krovu nekdanji analitik ameriške agencije za nacionalno varnost Edward Snowden, ki ga ZDA iščejo zaradi objave zaupnih podatkov.
Zato je bilo Moralesovo letalo prisiljeno pristati na dunajskem letališču, kjer je ostalo kar 13 ur. Na letalu Snowdena, ki je že nekaj časa ujet na moskovskem letališču, ker nima dokumentov in ker mu nobena država še ni odobrila političnega azila, ni bilo, tako kot je ves čas trdil La Paz.
Predsednik Morales pa je na letališču v La Pazu dejal, da bi se morale nekatere evropske države osvoboditi severnoameriškega imperija in da se oni ne bojijo, ker so dostojanstven in suveren narod. "Roka se mi ne bi tresla, če bi moral zapreti ameriško veleposlaništvo," je sporočil. "Brez ZDA smo na boljšem tako politično kot demokratično."
Dogodek je naletel tudi na oster odziv v Boliviji. Po besedah nekega poslanca naj bi parlament zahteval izgon veleposlanikov držav, ki so zaprle zračni prostor. Incidenti so nastali tudi pred francoskim veleposlaništvom v Boliviji, kjer so protestniki metali kamenje in sežigali francoske zastave.
Francija se je za zaprtje zračnega prostora in zato povzročene zamude Moralesu opravičila in izrazila obžalovanje. Francoski zunanji minister Laurent Fabius je v telefonskem pogovoru bolivijskemu kolegu Davidu Choquehuancaju zagotovil, da Pariz ni nameraval zavrniti preleta letala bolivijskega predsednika nad Francijo.