Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
2. 8. 2013,
21.49

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Silvio Berlusconi vlada Italija

Petek, 2. 8. 2013, 21.49

8 let

Berlusconijevo Ljudstvo svobode napovedalo zrušenje vlade

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Poslanci in senatorji Ljudstva svobode (PDL) Silvia Berlusconija so napovedali odstope iz protesta zaradi četrtkove prve pravnomočne obsodbe njihovega voditelja.

Odstope so napovedali tudi ministri stranke, v stranki pa so po srečanju z Berlusconijem napovedali, da bodo zrušili vlado in šli na volitve, če ne bo sprejela reforme pravosodja.

Zahtevajo Berlusconijevo pomilostitev Nekdanji italijanski premier Berlusconi se je danes sestal z vsemi poslanci in senatorji stranke, potem ko mu je italijansko kasacijsko sodišče potrdilo štiriletno zaporno kazen zaradi davčne prevare v primeru Mediaset. Kot poročajo italijanski mediji, so vsi predali odstopne izjave vodjema poslanskih skupin stranke v poslanski zbornici in senatu, Renatu Schifaniju in Renatu Brunetti, ki bosta zdaj pri predsedniku Italije Giorgiu Napolitanu zahtevala pomilostitev njihovega strankarskega voditelja.

Zahtevajo tudi reformo pravosodja in, če vlada Enrica Lette ne bo soglašala, jo bodo zapustili in se odpraviti na nove volitve. "Pripravljeni smo odstopiti, da bi ubranili naše ideale," je dejal notranji minister Angelino Alfano. Stranka PDL je druga najmočnejša stranka v italijanskem parlamentu in brez njene podpore vlada Lette, ki jo sestavljata še leva Demokratska stranka in sredinsko gibanje prejšnjega tehničnega premierja Maria Montija, ne more obstati.

Tudi Demokratska stranka razmišlja podobno Ob obsodbi Berlusconija so sicer krila dobili tudi v Demokratski stranki in so tudi v njej vse glasnejši glasovi, da bi bilo treba končati vladno koalicijo z Berlusconijevimi. Mnogi zatrjujejo, da s to stranko ne bodo več sodelovali, če jo bo še naprej vodil obsojeni davčni utajevalec.

Toda razpad vladne koalicije bi Italijo pahnil v novo politično krizo, ki si jo Italija sredi hude gospodarske in finančne krize ne more privoščiti. Na to je danes opozoril tudi vodja Demokratske stranke Guglielmo Epifani. Letta pa je stranke vladajoče koalicije pozval, naj vendarle držijo skupaj. Zatrdil je tudi, da se ne bo za vsako ceno oklepal stolčka.

Berlusconi že brez potnega lista Berlusconiju so sicer odvzeli potni list, da ne bi mogel zbežati v tujino. Oddati je moral tudi svoj diplomatski potni list. Milanski državni tožilec pa je senatu že tudi predal kopijo pravnomočne sodbe. Senat mora namreč še glasovati o izključitvi Berlusconija, da ga bodo lahko napotili na prestajanje zaporne kazni.

Ne spreglejte